Země bez lidí? Opatření proti pandemii vracejí Zemi život

Pandemie, která v současné chvíli otřásá našimi životy, nedopadá jen na miliony lidí. Po dlouhých týdnech špatných zpráv však vědci konečně přinesli i pár z lepšího soudku. Rozsáhlá preventivní opatření totiž přinášejí pozitivní efekt na mimolidský život. Vylidněná města, utlumené provozy továren a dalších podniků i zpomalené životy lidí vracejí životní prostor zvířatům a poukazují na jejich existenci.

Pandemie, která v současné chvíli otřásá našimi životy, nedopadá jen na miliony lidí. Po dlouhých týdnech špatných zpráv však vědci konečně přinesli i pár z lepšího soudku. Rozsáhlá preventivní opatření totiž přinášejí pozitivní efekt na mimolidský život. Vylidněná města, utlumené provozy továren a dalších podniků i zpomalené životy lidí vracejí životní prostor zvířatům a poukazují na jejich existenci.

Čistší vzduch a zachráněné životy. Satelitní snímky vesmírných agentur NASA a ESA ukazují dopad karantén na zemskou atmosféru. V důsledku omezení výroby i dopravy poklesla míra znečištění vzduchu. Největší změny jsou aktuálně nejpatrnější nad Čínou a Itálií, které musely nejvíce omezit průmysl. Podle akademického profesora Marshalla Burkeho ze Stanfordovy univerzity tak bylo paradoxně zachráněno více lidských životů, než kolik jich padlo za oběť epidemii nového koronaviru. Ve své analýze počítá až s dvacetinásobkem zachráněných lidí, kteří by zemřeli předčasně na následky znečištěného ovzduší.

Uzavírání rybích a krabích farem. Preventivní opatření vůči nákaze dopadají ve velké míře na podnikatele, kteří přicházejí o zisk. V některých případech to však znamená spoustu ušetřených životů. Dramatické poklesy vývozu do evropských zemí i USA ovlivňují například provozovatele rybích farem v přímořských státech. Po uzavření restaurací a dalších podniků se tak poptávka po rybách snížila až o šedesát procent, a to i na domácím trhu, jelikož většina obyvatel v současné chvíli dává přednost trvanlivým potravinám. Část neprodaných ryb tak zřejmě bude vypuštěna do volného moře. V podobné situaci jsou i krabové a další korýši, jejichž maso někteří lidé považují za delikatesu. Velkou část trhu s kraby představuje Asie, kde jejich prodej vrcholí v období oslav Čínského nového roku. Tou dobou však letos asijské státy již bojovaly s epidemií.

Skončí velkochovy? Ve snaze zabránit dalším pandemiím, ale i klimatické krizi vyzývají aktivisté k zákazu velkochovů. Jde například o hnutí Pause the System ve Spojeném království. „Klimatická krize, velkochovy a obchod se zvířaty představují velkou hrozbu budoucích pandemií,“ uvádí ve svém prohlášení. Emise, snižování biodiverzity a zneužívání zvířat považují za jasné předpoklady pro vznik dalších katastrof v globálním meřítku. Právě kvůli konzumaci zvířat jsme se museli v posledních dekádách potýkat hned s několika celosvětovými pandemiemi.

Tagy: