Země od Itálie po Nový Zéland postupně zmírňují opatření zavedená kvůli koronaviru. K uvolnění dalších opatření přistoupilo v pondělí také Česko. Z mnoha zemí přicházejí údaje svědčící o klesajícím počtu úmrtí.
Není vyloučeno, že Češi budou moci v létě odjet na dovolenou do Rakouska. Podle prohlášení rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga mohou být pobyty cizinců v Rakousku a zahraniční dovolené Rakušanů možné, byť vzájemná turistika bude vázaná na výsledky boje proti koronaviru. Už dříve Rakousko dalo najevo, že jednou ze zemí, jejímž občanům zvažuje v létě otevřít hranice, je Česko.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že v její zemi je virus už eliminován. Od úterka se tam uvolní přísná omezení pohybu lidí a 400 000 osob se bude moci vrátit do práce, i když zavřené zůstanou restaurace a obchody.
Čína, Rusko, Německo, Česko, Slovensko a USA
Nižší denní nárůst nových případů hlásí vedle Číny také Rusko, Německo, Slovensko i těžce postižené Spojené státy, na něž připadá téměř třetina celosvětově nakažených a skoro čtvrtina úmrtí. Za posledních 24 hodin v USA zemřelo 1 330 lidí, což je zhruba o polovinu méně než předchozí den.
Letní dovolená v Rakousku? Země se možná otevře Čechům
Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg v německém deníku Bild uvedl, že letní pobyty cizinců v Rakousku a zahraniční dovolené Rakušanů mohou být reálné. Podmínil to ale tím, že země, se kterými bude Rakousko spolupracovat, budou v boji proti COVID-19 podobně daleko.
Pevninská Čína v neděli zaznamenala pouze tři nové případy nákazy koronavirem, na Slovensku v posledních třech dnech počet nových případů koronaviru klesal, v neděli přibyly jenom dva. V Německu se za předchozí den potvrdilo dalších 1 018 případů nákazy koronavirem, což je nejmenší denní nárůst od poloviny března.
V Německu obnovila provoz automobilka Volkswagen a v Česku obnovuje výrobu Škoda Auto, i když v omezeném provozu. V ČR se v pondělí otevřely další obchody, posilovny a fitness centra, zpřístupněny jsou i zoologické zahrady a knihovny, opět fungují autoškoly.
Rusko hlásí za posledních 24 hodin 6 198 nových případů nákazy, což je téměř o 200 méně než předchozí den.
Španělsko, Británie a Itálie
K sestupné tendenci se dnes nemohlo připojit Španělsko, které v neděli poprvé oznámilo méně než 300 nových úmrtí za jeden den. Pondělní údaj hovoří o 331 nově zemřelých, avšak do statistiky se zřejmě promítly neohlášené případy z víkendu.
Johnson po návratu vyzval Brity, aby vytrvali v boji proti viru
Británie se zdá být z nejhoršího venku, omezení zavedená v boji proti koronaviru ale musí zůstat v platnosti a jednotlivci i firmy musí být trpěliví. S takovým vzkazem v pondělí vystoupil premiér Boris Johnson, který se po třítýdenní absenci způsobené nemocí COVID-19 vrací do čela kabinetu. Nepochybuje, že pokud Britové zachovají „odhodlání a odvahu“ z posledních týdnů, Spojené království z krize vyjde „silnější, než kdy bylo“.
Británie má přes 152 000 nakažených a téměř 21 000 mrtvých. Její premiér Boris Johnson, který se v pondělí vrátil po prodělané nemoci COVID-19 zpět do úřadu, se domnívá, že země je z nejhoršího venku, avšak považuje za nutné zatím ponechat v platnosti zavedená omezení. Tisk spekuluje, že by se omezení mohla začít v Británii uvolňovat od 7. května.
K uvolnění přikročily i nejvíc postižené Itálie a Španělsko. Itálie od 4. května obnovuje práci na stavbách a v podnicích. Španělsko v neděli „pustilo“ ven děti do 14 let a v úterý má vláda schválit uvolnění i pro zbytek občanů počínaje 2. květnem.
V Norsku se po šesti týdnech vrátili do tříd žáci prvního stupně základních škol, výuka bude zatím probíhat ve skupinách po 15 dětech. Muzea, menší obchody a knihovny otevírá Chorvatsko, Rumunsko naopak prodlužuje nouzový stav do 15. května.