Zemědělci připravují další protest. S problémy se chtějí obrátit i na prezidenta

Protestující zemědělci

Zemědělci připravují další protest

Zemědělci připravují další protest na 21. března, řekla v pondělí mluvčí Agrární komory (AK) Barbora Pánková. O formě protestu podle ní představenstvo a dozorčí rada AK teprve rozhodne. Doplnila, že se svými problémy se chtějí zemědělci obrátit také na prezidenta Petra Pavla.

Se zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu se má v pondělí večer na ministerstvu zemědělství v Praze setkat ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Hovořit s nimi hodlá o přesnějším zacílení podpory, kterou jim slíbil pro tento a příští rok.

ČTĚTE TAKÉ: Bolesti zemědělců: Na skladech váznou stovky tisíc tun obilí, vývoz do EU klesá

„Slyšeli jsme řadu nesplněných slibů a je nezbytné, aby na nich vláda už konečně začala pracovat,“ uvedla Pánková. Zemědělci požadují podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalšími požadavky jsou nedanění evropských provozních dotací a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.

Protesty zemědělců jsou výsledkem politiky ANO, řekl Kolaja. Dostálová mu vmetla Green Deal

Hnutí ANO podpořilo reformu společné zemědělské politiky a vytvářelo pravidla, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). Protesty zemědělců jsou podle něj důsledkem. Poslankyně Klára Dostálová (za ANO) tvrdí, že jsou to nefér prohlášení a ohradila se například proti hlasování Pirátů ohledně Green Dealu, proti kterému se zemědělci také vymezují.

Výborný zemědělcům nabídl, že vláda přidá peníze na životní pohodu zvířat a dvěma miliardami na slevy na sociálním pojištění podpoří zaměstnanost na venkově. Vláda ale nedokáže splnit dva požadované body, a to zrušení daně z nemovitosti a nedanění evropských dotací. Zemědělci nicméně na pěti požadavcích trvají. „Vyhodnotili jsme je jako naprosto zásadní pro zastavení rozvratu českého agrárního sektoru. Nic se na nich nezměnilo,“ uvedla Pánková.

Nabízená podpora je podle Výborného maximální možná pomoc, kterou může zemědělcům nabídnout. Po čtvrtečním protestu uvedl, že je připravený podepsat i s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) o domluvené podpoře memorandum. V úterý chce se zemědělci jednat o zacílení nabízených dvou miliard. „Chci také už hovořit o rozložení této podpory a správném zacílení včetně definování programu k podpoře investic v tomto roce,“ sdělil Výborný.

Premiér Fiala minulý týden řekl, že zemědělcům ustupovat nebude a protesty v Praze označil za vydírání. Prezident Pavel k protestům uvedl, že chápe frustraci zemědělců. Podle něj by se měli snažit najít s vládou řešení, kterým nebude jen zvyšování dotací, ale bude systémové.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Výsměch a arogance, kritizují zemědělci vládu. Tímto stylem ničeho nedosáhnete, řekl Výborný

Tagy:
protest Evropská unie Petr Pavel vláda Praha Marek Výborný Zemědělský svaz České republiky Agrární komora České republiky Ministerstvo zemědělství České republiky