Ve věku 90 let v úterý zemřel Antonín Burdych, jehož téměř celou rodinu v roce 1942 za ukrývání parašutisty Jiřího Potůčka vyvraždili nacisté. Z rodiny Burdychových pomstu okupantů přežili jen Antonín a jeho bratr Vladimír. O úmrtí Burdycha informovala starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy Helena Rezková.
Antonín Burdych byl posledním očitým svědkem tragických událostí na Končinách u Červeného Kostelce, kde Burdychovi v roce 1942 žili. „Příslušníci rodiny byli součástí sokolské odbojové skupiny S 21 B, která úkryt radisty a parašutisty Potůčka na Červenokostelecku organizovala,“ uvedla Rezková.
ČTĚTE TAKÉ: Česko zasypává sníh: Vločky už padají i v Praze, na horách je bílo
Sourozencům Burdychovým nacisté zavraždili matku, otce, babičku, dědečka, tetu a strýce. Dále Němci v červenci 1942 na Zámečku v Pardubicích bez soudu popravili dalších 11 členů sokolské odbojové skupiny. Bratři Burdychovi pak vyrůstali u příbuzných, každý v jiné rodině. Vladimír Burdych zemřel již dříve.
Z tajných archivů KGB. Čechů popravených Stalinem bylo víc, než jsme mysleli, říká historik
Expedice společnosti Gulag.cz se před pár týdny vydala do Kyrgyzstánu, kde s pomocí tajných a běžně nepřístupných archivů KGB vypátrala dosud neznámé skutečnosti o Češích, kteří byli vězněni a popraveni ve Stalinově SSSR. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Štěpán Černoušek, který se v daleké středoasijské republice setkal i s potomky perzekvovaných.
Antonín Burdych podle Rezkové do posledního roku svého života neúnavně vyprávěl ve školách a na stovkách besed tragický příběh svých nejbližších. „Zasloužil se o to, abychom na temnou minulost naší země v období po atentátu na Reinharda Heydricha nikdy nezapomněli,“ sdělila Rezková.
V roce 2018 se Burdych podle ní velkou měrou podílel na shromažďování podkladů pro knihu Nebylo jim souzeno žít, která je věnovaná nejen osudům rodiny Burdychových, ale i osudům dalších 160 popravených sokolů za druhé světové války z východních Čech. Autorkami knihy jsou Rezková a Pavlína Špatenková.
Parašutista Potůček byl členem výsadku Silver A , z vysílačky Libuše vysílal z Ležáků na Chrudimsku a z Bohdanče na Pardubicku. Později se s vysílačkou přemístil na Končiny do úkrytu k Burdychovým. Po vyzrazení Potůčkova úkrytu udělalo gestapo 30. června 1942 v Končinách zátah. Burdychova otce zastřelili na útěku. Potůčkovi se z Končin podařilo uprchnout a u Trnové na Pardubicku ho spícího 2. července zastřelil český četník.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jako svazácká úderka, tepal TOP 09 Havlíček kvůli platům politiků. Chce EU odizolovat Trumpa?