Zemřel herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let. Choť Šafránkové po její smrti strádal

Ve věku 82 let zemřel nezapomenutelný český herec Josef Abrhám. Exceloval v bezpočtu divadelních i filmových rolí. Za všechny třeba ve filmech Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Člověk proti zkáze, Marečku, podejte mi pero! nebo v seriálu Nemocnice na kraji města. Přes 40 let byl manželem Libuše Šafránkové. Informoval o tom Blesk.

Blesku informaci potvrdil herec a režisér Jan Kačer. V posledních letech měl Abrhám problémy se srdcem a byl upoután na vozík.

Narodil se 14. prosince 1939 ve Zlíně. Je vnukem slovenského dramatika, prozaika a evangelického faráře Jozefa Hollého, synovcem slovenského herce Martina Hollého st. a bratrancem slovenského režiséra Martina Hollého ml. Od roku 1976 až do její smrti v roce 2021 byl ženatý s českou filmovou Popelkou Libuškou Šafránkovou. Spolu měli syna Josefa.

Po dvou letech studia herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě přešel na pražskou DAMU, kterou absolvoval v roce 1962. První herecké stezky si prošlapával v Divadle na Vinohradech nebo na hostování v Národním divadle.

Jaká byla nejlepší role Josefa Abrháma?

Zářil v Činoherním klubu i Národním divadle

Po ukončení povinné vojny nastoupil Abrhám do tehdy vznikajícího Činoherního klubu, s nímž je spjata stěžejní část jeho divadelní kariéry. V roce 1992 nastoupil do angažmá v Národním divadle, odkud po dvou letech odešel.

V roce 1961 poprvé stanul před filmovou kamerou, a to v proslulém absolventském filmu Věry Chytilové Strop, kde se potkal třeba s Jaroslavem Satoranským, Jiřím Menzelem nebo Ladislavem Mrkvičkou.

V dalším roce už před kamerou dostal větší prostor, ať už v roli milovníka ve filmu Neschovávejte se, když prší, nebo v Transportu z ráje. V dalších letech ztvárnil množství nezapomenutelných filmových rolí, například ve snímcích Každý den odvahu, Pension pro svobodné pány, Velká cesta, Dita Saxová, Partie krásného dragouna, Člověk proti zkáze, Morgiana nebo Holka na zabití.

V roce 1976 s bravurou zvládl roli učitele v nezapomenutelné komedii autorské dvojice Svěrák–Smoljak Marečku, podejte mi pero! A následovaly další filmy výše zmíněné dvojice plné nesmrtelných hlášek, v nichž Abrhám exceloval: Kulový blesk, Vrchní, prchni!, Jára Cimrman ležící, spící nebo Rozpuštěný a vypuštěný.

Se svou ženou Libuší Šafránkovou se potkal třeba v romantické komedii Hynka Bočana Svatební cesta do Jiljí nebo v historickém dramatu Všichni moji blízcí. Účinkoval rovněž v dramatu Karla Kachyni podle knihy Jana Procházky Městem chodí Mikuláš. Zahrál si i v komedii Stůj, nebo se netrefím, v Menzelově adaptaci Havlovy Žebrácké opery a hlavní úlohu kancléře ztvárnil ve filmu Václava Havla Odcházení.

Menší či větší role ztvárnil rovněž v takřka legendárních českých seriálech, jako například Nemocnice na kraji města, Cirkus Humberto, Bakaláři, Třicet případů majora Zemana nebo Byl jednou jeden dům. Z těch novějších pak třeba v Trpaslíkovi nebo pokračování Nemocnice na kraji města.

Ocenění za roli v Šakalích létech i Vrchní, prchni!

Za roli ve filmu Jana Hřebejka Šakalí léta z roku 1993 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon. V roce 2020 obdržel za celoživotní mistrovství v oblasti činohry Cenu Thálie. Ocenění má také za herecké výkony ve Vrchní, prchni! a v Člověku proti zkáze.

V posledních letech už role ve filmech přijímal jen sporadicky. Důvody byly zřejmě dva: Za prvé jeho zdraví, protože měl v posledních letech kromě problémů se srdcem a s termoregulací také velké potíže s chůzí a pohybem. A za druhé ho hraní bez manželky Libuše Šafránkové netěšilo. Bývalo pravidlem, že herecké nabídky se svou ženou přijímali pouze pod podmínkou, že byla pro oba dva.

Tagy: