Ve věku 91 let zemřel v neděli americký hudebník, skladatel a trumpetista Quincy Jones. O smrti umělce a producenta, který za desítky let trvající kariéru získal 28 cen Grammy a spolupracoval s hvězdami, jako byli Michael Jackson, Frank Sinatra či Ray Charles, informovaly v pondělí agentury AP a Reuters.
„Dnes se musíme s plnými, ale zlomenými srdci podělit o zprávu, že náš otec a bratr Quincy Jones zemřel,“ uvedla v prohlášení hudebníkova rodina. „A přestože je to pro naši rodinu neuvěřitelná ztráta, oslavujeme skvělý život, který prožil, a víme, že už nikdy nebude nikdo jako on,“ dodala.
ČTĚTE TAKÉ: Antikomunista Hutka velebí prezidenta Pavla. Poprvé máme i skutečnou první dámu, říká
Jonesův publicista Arnold Robinson uvedl, že umělec zemřel obklopen rodinou v neděli večer ve svém domě v losangeleské čtvrti Bel Air.
Nečekaný objev na slavném obrazu. Michelangelo zachytil nemoc, která ženy trápí dodnes
Sixtinskou kaplí projde na pět milionů turistů ročně, přesto slavné Michelangelovy fresky ještě skrývají nějaká tajemství. Tým vědců z univerzity Paris-Saclay teď v časopise The Breast přišel s hypotézou, že renesanční mistr na jednom z obrazů zachytil ženu s rakovinou prsu.
Quincy Delight Jones Jr. se narodil v roce 1933 v Chicagu, a jak poznamenává AP, postupně se vypracoval od kontaktů s gangy v jižní části tohoto města až na vrchol showbyznysu. „Zachránila ho hudba,“ píše agentura. Už jako kluk začal hrát v Chicagu na klavír a tento nástroj změnil směr jeho života i o pár let později, když se s kamarády už ve státě Washington vloupal do rekreačního centra. Na pódiu tam stál právě klavír. „Vyšel jsem nahoru, zastavil se, zadíval se a pak na něj chvíli hrál,“ vzpomínal ve své autobiografii. „Tam jsem začal nacházet klid. Bylo mi 11. Věděl jsem, že tohle je pro mě to pravé. Navždy.“
Po střední škole získal tento „všestranně nadaný hudební titán“ stipendium na vyhlášené Berklee College of Music v Bostonu, později studoval kompozici v Paříži, kde pracoval také jako aranžér pro Jacquese Brela či Charlese Aznavoura.
Dohlížel na vznik singlu We Are the World
Jako producent v oblasti pop music zaznamenal svůj první velký úspěch se singlem It's My Party (1963) mladé zpěvačky Lesley Goreové. Do popředí se ale dostal především díky třem albům, která produkoval pro zpěváka Michaela Jacksona – Off The Wall, Thriller a Bad. Thriller (1982), kterého se podle některých zdrojů prodalo přes 110 milionů kusů, se stal komerčně nejúspěšnějším albem v dějinách pop music.
Řeším to, mám důvod k optimismu. Hvězda z Dawsonova světa oznámila, že má rakovinu
Herec James Van Der Beek prozradil, že trpí rakovinou tlustého střeva. Podle svého vyjádření pro web magazínu People se cítí dobře a nehodlá přestat pracovat. 47letý Američan Van Der Beek se proslavil koncem 90. let v seriálu Dawsonův svět.
Jones také dohlížel na vznik singlu We Are the World, který v roce 1985 natočily hvězdy světové hudby na pomoc obětem hladomoru v Africe. Jen na této nahrávce spolupracoval s Jacksonem, Bobem Dylanem, Billym Joelem, Steviem Wonderem či Brucem Springsteenem.
„Po dlouhá léta bylo nepravděpodobné najít milovníka hudby, který by nevlastnil alespoň jednu nahrávku s jeho jménem, nebo lídra v zábavním průmyslu i mimo něj, který by k němu neměl nějaký vztah,“ konstatuje AP.
Jones také komponoval filmovou hudbu a celkem je podepsán pod více než třicítkou snímků, včetně Kaktusového květu režiséra Gena Sakse nebo V žáru noci Normana Jewisona. Získal dva čestné Oscary a v roce 1971 se stal prvním černošským hudebním režisérem na jejich slavnostním předávání. O pár desítek let později zase organizoval oslavy inaugurace prezidenta Billa Clintona.
V mládí nebyl aktivistou, ale změnil se poté, co se v roce 1968 zúčastnil pohřbu Martina Luthera Kinga mladšího. Angažoval se v boji proti HIV/AIDS, za vzdělání dětí a za péči o chudé po celém světě; říkal, že „nejlepší a jediný užitečný aspekt slávy a popularity je mít nástroj pro pomoc druhým“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Co mi zavolali, jsem permanentně šťastný, září nový frontman Lucie. Kapela chystá překvapení