Sixtinskou kaplí projde na pět milionů turistů ročně, přesto slavné Michelangelovy fresky ještě skrývají nějaká tajemství. Tým vědců z univerzity Paris-Saclay teď v časopise The Breast přišel s hypotézou, že renesanční mistr na jednom z obrazů zachytil ženu s rakovinou prsu.
Freska Potopa na stropě Sixtinské kaple je jedním z mistrovských děl renesance, přesto má zobrazovat i jedno ze zdravotních rizik, s nímž se lidé potýkají dodnes. Vědci z pařížské univerzity se domnívají, že jedna z žen na obraze trpěla rakovinou prsu. „Kontrast s pravým prsem je evidentní,“ uvádí studie v časopise The Breast.
ČTĚTE TAKÉ: Vadná diagnóza zpozdila léčbu „tichého zabijáka“. Dnes má Marek metastázy a varuje druhé
„Přestože je prso mírně nadzvednuto pravou rukou, má výrazně vtaženou a deformovanou bradavku. Areorální/periareolární kůže je zatažená, střední část dvorce se zdá narušená a kůže kolem bradavky zvrásněná a vpadlá ve tvaru jizev,“ popisují výzkumníci symptomy, které vyčetli z obrazu. K tomu ještě Michelangelo přidal dvě bulky v horním kvadrantu.
Podle týmu vědců z Paris-Saclay, který zahrnoval lékaře, historiky či odborníky na renesanční umění, platí, že v té době málokdy stály malířům modelem ženy. Michelangelo se ale už v sedmnácti letech zúčastnil první pitvy a je tak prý pravděpodobné, že se s projevy rakoviny prsu mohl setkat, přibližuje The Daily Mail.
A proč renesanční malíř a sochař tak věrně zachytil smrtící nemoc? Jedním z možných výkladů je, že obraz Potopa je alegorií na sedm smrtelných hříchů a nemocná žena má být potrestána za svůj chtíč.
Podle jiné interpretace je přítomnost rakoviny na fresce připomínkou nevyhnutelnosti smrti.
Fascinující soubor fresek na základní biblická témata na stropě Sixtinské kaple vytvořil Michelangelo v letech 1508 - 1512, dnes je, stejně jako další ikonické fresky na stěnách kaple, přístupný jako součást Vatikánských muzeí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Muž z Karlovarska porazil rakovinu, teď bojuje s úřady. Odmítají poskytnout finanční pomoc