Piráti po výsledku parlamentních voleb neměli jít do vlády. Ivan Bartoš s digitalizací předvedl naprostý amatérismus, způsob, jakým ho z vlády odvolal premiér Petr Fiala, byl směšný a trapný. Nejen to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil písničkář Jaroslav Hutka. Promluvil také o prezidentu Petru Pavlovi a první dámě Evě.
O vás je známo, že jste sympatizantem Pirátů. Zklamal vás dnes už dosluhující předseda Ivan Bartoš nezvládnutou digitalizací stavebního řízení? Hovoří se o škodě za stovky milionů korun...
O Pirátech jsem začal pochybovat už před delší dobou. Stranu založili tak, že budou spasiteli, ale to je v pořádku. Aby měl člověk sílu něco založit, musí mít v počátku vysoké, až třeba nejvyšší cíle. Po nějaké době se věci zase usadí zpět na zem. To se jim dařilo velmi pomalu, ale nevadilo mi to. Připomínalo mi to německé Zelené v osmdesátých letech, kdy byli oslnivě roztahaní po všech ideologických koutech a skládalo se to velmi pomalu, ale nakonec poskládalo a v to jsem u Pirátů doufal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lubomír Zaorálek: Prezidenta Petra Pavla dosadili na hrad oligarchové. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský je bezpečnostním rizikem
Jaroslav Hutka (77)
Folkový hudebník, skladatel a písničkář. Stal se signatářem Charty 77. Kvůli policejní šikaně opustil v roce 1978 tehdejší Československo a žil v emigraci v Nizozemí. Po pádu totalitního režimu se 25. listopadu 1989 vrátil zpátky a téhož dne už zpíval na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni. Postupem času se z něj stal kritik postkomunistické demokracie. Je rozvedený a má šest dětí.
Právě kvůli nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení premiér Petr Fiala Ivana Bartoše odvolal. Piráti tvrdí, že to provedl nedůstojně, opozice tvrdí, že k tomuto kroku měl přistoupit už podstatně dříve. Co si o tom myslíte vy?
Digitalizaci nerozumím a pohybují se v ní příliš velké peníze, což není dobré. Ale Piráti se tvářili, včetně Bartoše, jako velmistři IT, a tím vzbudili nepatřičné naděje, nejspíš i v politických sférách. Ale před spuštěním té digitalizace stavebního řízení panovaly pochybnosti, dokonce prezident Pavel žádal její zdržení. Bartoš ale do toho šel a zdá se, že netušil, co vlastně spustil a nastal zmatek, který ale Bartoš nechtěl vidět a velký český problém stavebního řízení se ještě více zamotal. Působilo to jako naprostý amatérismus a Bartoš, místo toho, aby hasil požár, se paličatě zasekl, že nebude problém to napravit, že je to vlastně v pořádku. Takže ano, zpackal to.
Důchodce Karel Gott: Vydělával miliony a penzi pobíral 15 let. Kolik od státu dostával?
Letos 1. října uplyne pět let od smrti historicky nejpopulárnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Během své téměř šedesátileté pěvecké kariéry vydělal hodně peněz a dokázal se finančně zabezpečit. Výše jeho penze ho tak nemusela trápit. Starobní důchod pobíral 15 let a posílal ho na charitu.
Je dobře, že Piráti z vlády odešli?
Já myslím, že když prohráli v tom kroužkování se Starosty, vůbec neměli do vlády vstupovat. Politika je také loterie, ve které se také nelogicky prohrává, ale se čtyřmi poslanci v parlamentu, které vláda ani k většině nepotřebuje, je pak jejich politická síla nulová. Oni ale politickou sílu pak vyměnili za jakousi posedlou, sebechvalnou a demagogickou pracovitost. Jenže pracovitost pro pracovitost nadělá mnoho chyb, protože jí chybí odstup od „díla“. Tak trochu zapomněli na lidi, pro které tak usilovně pracovali.
Nepůsobí poněkud směšně to, že teď Piráti najednou začali vládu Petra Fialy kritizovat, přitom v ní tři roky seděli?
Směšný a trapný byl způsob, jakým Fiala Bartoše z vlády vyhodil. Z intelektuála, který svoje nevýrazné vůdcovství prezentoval jako nadhled toho moudřejšího, se stal najednou hloupý domovník, který nájemníku sebral klíče od bytu a vyrazil ho ze dvora. Z Pirátů bohužel okamžitě vyhrkla jejich dětská uraženost a mleli páté přes deváté, čímž tak trochu Fialu zachránili a sobě tím nabídli cestu do propasti.
Ministr Lipavský dělá svou práci skvěle. Na Pirátech mu dlouho vadilo to jejich nablblé „demokratické“ fórum, které pomohlo k tomu, co bych asi nazval bolševizací a okázalou izolací. Měli pocit, že to fórum je dělá někým lepším, než jsou ti ostatní.
Jak vnímáte osobu Jana Lipavského, který se vzdal členství v pirátské straně a ve funkci ministra zahraničních věcí pokračuje dál?
Já ho plně chápu. Dělá svou práci skvěle. A na Pirátech mu dlouho vadilo to jejich nablblé „demokratické“ fórum, které pomohlo k tomu, co bych asi nazval bolševizací a okázalou izolací. Měli pocit, že to fórum je dělá někým lepším, než jsou ti ostatní.
Piráti si budou volit nové vedení. Koho byste si přál za jejího předsedu či předsedkyni?
Nechám se překvapit. Ale už si nemyslím, že je může něco zachránit před osudem českých Zelených. Budou existovat dál, ale nejspíš jen před branami.
Ano, letošní volby, ať už evropské, krajské, senátní, skončily pro Piráty fiaskem. Čím si to vysvětlujete a co by Piráti měli udělat pro to, aby se se jim upadající preference zase zvedly?
Teď s tím asi už neudělají nic. To by museli ještě přijít s něčím tak zásadním, co by přesvědčilo odcházející voliče se zase vrátit. Ale kde brát a nekrást? To, že ODS je ODS, už věděli, když vstupovali do vlády. Mysleli to dobře, ale dopadlo to zase jako obvykle, abych citoval jednoho sovětského papaláše.
Za rok se uskuteční parlamentní volby, po zkušenosti s vládou Petra Fialy, měli by Piráti znovu jít do vlády s ODS?
Měli by se snažit dostat do parlamentu, což je teď ohrožené, zabývat se chvíli sami sebou a na vládu zapomenout. Já myslím, že současná vláda už také rozvinula červený koberec vládě někoho jiného, bohužel.
Není mi jasné, jak mohl být v ČR zvolen tento prezident, vzkazuje Olga Matušková z Floridy
Zpěvačka Olga Matušková, manželka zesnulého legendárního zpěváka Waldemara Matušky, 2. října slaví 75. narozeniny. Dvanáct let po manželově smrti se znovu vdala, a to za rodinného přítele, bývalého provozního ředitele Semaforu, o čtrnáct let staršího Jiřího Plannera, který do USA emigroval už v roce 1963. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvila nejen o svém soukromí, ale i o politické situaci v ČR a USA, kde od roku 1986 žije.
První dáma ČR bude nově pobírat plat. Je to podle vás správné?
Poprvé máme skutečnou první dámu, a jestli bude dostávat plat nebo její výdaje bude platit erár, je mi docela jedno. Já si spíš myslím, že prezident, dnes tedy prezidentský pár, by neměl mít za sídlo takové malé království, jakým jsou Hradčany s těmi lesy, honitbami a zámečkem. Je v tom příliš pokušení, kterému nakonec podlehl už Havel, pak tajnosnubný privatizátor Klaus i ožrala Zeman.
Jak si podle vás v prezidentské funkci vede Petr Pavel?
Myslím, že výborně. Neukazuje žádné panské manýry, jako voják se chová podle pravidel a prostě slouží. Je to nejvyšší státník úředník a zatím se podle toho chová.
Jeho komunistická minulost vám nevadí? Proti tomuto režimu jste v totalitních dobách bojoval.
Ano, on má tu krátkou komunistickou minulost, ale tu má i z těch dobrých politiků kde kdo. Ale mám pocit, že ji Pavel za ty tři desetiletí po převratu přesvědčivě napravil. Před pádem režimu bylo v komunistické straně milion a půl Čechů a Slováků, celých 10% obyvatel. A co s tím? Jsou to ti, co volí všelijaké pobudy? Těch je ještě víc. A svoje zpívání bych nenazýval bojem, ale spíš vzdorem, který mi nakonec vyšel.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaroslav Suchánek, legendární televizní komentátor a otec herce Michala Suchánka. Prožívám nejblbější část života, zůstal jsem úplně sám, smutní