Zemřel Mansour Ojjeh, dvoumetrový Arab, který stál za deseti tituly týmu McLaren

Francouzsko-saúdský finančník Mansour Ojjeh zemřel v neděli ve věku 68 let. Za jeho působení získal tým McLaren ve formuli 1 deset jezdeckých a devět konstruktérských titulů. Přivezli je legendy sportu Niki Lauda, Alain Prost, Ayrton Senna, Mika Häkkinen a Lewis Hamilton.

Ojjeh byl fandou formule 1 od mládí a prostřednictvím technologické a finanční skupiny TAG (Techniques d’Avantgarde) nejprve podporoval první vítězné roky dalšího legendárního britského týmu Williams, v roce 1982 se ale nechal přesvědčit Ronem Dennisem, aby financoval vývoj nového turbomotoru Porsche pro konkurenční McLaren.

Éra úspěchů

Vznikl tak jeden z nejfantastičtějších agregátů, který se kdy ve formuli 1 objevil, a legendární jezdci Niki Lauda a Alain Prost (dohromady sedm mistrovských titulů) s ním v roce 1984 vyhráli 12 ze 16 závodů. Titul vyhrál o půl bodu Lauda, Prost si ale vše vynahradil v následujících dvou sezonách. Tou dobou už byl dvoumetrový byznysmen v McLarenu majoritním vlastníkem, a mohl se tak plně soustředit na získání dalšího esa 80. let, talentovaného Ayrtona Senny.

V roce 1988 dvojice Senna–Prost dobyla s novými motory Honda za zády dokonce 15 ze 16 závodů, což se dosud nikomu dalšímu nepodařilo. Nebýt drobné Sennovy nehody v Monze, ovládl by McLaren v tomto ročníku všechny závody.

Po odchodu Prosta a jeho dalším titulu v roce 1989 přidal Senna triumfy v letech 1990 a 1991. Nové úspěchy přišly až v závěru dekády, kdy dvakrát triumfoval Mikka Häkkinen a svého vůbec posledního mistrovského úspěchu dosáhl tým z Wokingu v roce 2008, když pohár nad hlavu poprvé zdvihl Lewis Hamilton, současný hegemon F1.

Potíže se zdravím

Přes různé podílové peripetie a roztržku s Ronem Dennisem před pár lety Ojjeh zůstal s týmem spjat až do svých posledních dnů, a to nejen obchodně, ale i emocionálně.

V posledních letech bojoval se špatným zdravím. V roce 2013 mu byla po prodělání idiopatické plicní fibrózy provedena transplantace plic, ale o rok později se vrátil v plné formě. Vrcholnou funkci předsedy představenstva zastával až do roku 2019, kdy ji předal svému synovi Sultanovi.

Smrt Ojjeha je ranou pro celý svět formule 1, které zasvětil většinu života. Jezdci a týmy mu vzdali holt minutou ticha před startem včerejší VC Ázerbájdžánu. Stejné pocty se dostalo i před týdnem zesnulému bývalému šéfovi FIA a majiteli týmu March Maxi Mosleymu.

„Mansour byl titánem našeho sportu, přesto skromný, nenáročný a odzbrojující vůči všem, s nimiž se setkal. Jeho vřelé chování, bystrý postřeh a vřelý humor se dotkly všech, kteří měli to štěstí, že ho znali,“ napsal Zak Brown, šéf týmu McLaren.

Tagy:
McLaren Porsche Honda Formule 1 Lewis Hamilton Niki Lauda Ayrton Senna Alain Prost Mansour Ojjeh TAG McLaren Racing Mika Häkkinen Ron Dennis