Po dlouhé nemoci zemřel ve středu spisovatel, scenárista, dramaturg, autor televizních i rozhlasových her a seriálů Roman Ráž, bylo mu 86 let. Informaci Českému centru Mezinárodního PEN klubu sdělila Rážova manželka.
Roman Ráž se narodil v roce 1935 v Praze. Vystudoval estetiku a filmovou vědu. Již během studií se začal mimo jiné přátelit s Václavem Havlem, spisovatelem Milanem Uhdem anebo se skladatelem Pavlem Blatným.
Ráž pracoval v brněnském studiu Československé televize. Jako signatář výzvy 2000 slov byl ale z televize po nástupu normalizace propuštěn a stal se autorem na volné noze. S Československou televizí i rozhlasem začal znovu spolupracovat poté, co se v 70. letech přestěhoval do Prahy.
Novelista i básník
Novely, povídky, básně i fejetony začal Ráž publikovat v 60. letech. Podle informací na webu českého PEN klubu debutoval povídkami Jediná noc, následovaly psychologické laděné příběhy Učitel ptačího zpěvu, Jednou se ohlédneš a Kdo umlčel Matyáše. Román Prodavač humoru inspiroval režiséra Jiřího Krejčíka k natočení stejnojmenného filmu o strastech estrádního náboráře Jožina Petránka.
Román Bludné kameny líčí osudy tří bratrů z chalupy na Českomoravské vrchovině, kniha Vrabčí hnízdo vychází z prostředí filmových a televizních studií, které Ráž dobře znal. Narcisový dům o životě dvou generací v jednom domě se stal předlohou televiznímu zpracování.
Tragikomický román o nevěře In flagranti z roku 1989 byl zfilmovaný o čtyři roky později. Posledním rozsáhlým literárním projektem Romana Ráže byla historická freska Lázeňské dobrodružství, Lázeňské naděje a Lázeňské ozvěny, která se na pozadí příběhu jedné rodiny sleduje život v Československu během událostí 20. století.
Ráž je také autorem rozhlasových a televizních her, filmových a televizních námětů a scénářů. V roce 2016 získal Cenu Egona Ervína Kische za knihu Lázeňské naděje, čtyřikrát byl nominován na Státní cenu za literaturu.