Rodina Lamary Bellové, která zemřela po havárii na skotské silnici M9 v roce 2015, dostala odškodné milion liber (téměř 30 milionů korun). Bellová totiž na záchranu čekala tři dny. Policie již dříve přiznala selhání systému pro vyřizování hovorů.
Rodina Lamary Bellové našla spravedlnost po šesti letech. Bellová podlehla následkům zranění při havárii na skotské silnici M9 v roce 2015. Při nehodě zemřel také její přítel John Yuill. Skotská policie na havárii zareagovala až za tři dny a už dříve přiznala selhání svého systému pro vyřizování hovorů, které „podstatně přispělo“ ke smrti Bellové.
Když policie konečně dorazila na místo, byl John Yuill již mrtvý. Bellová podlehla zraněním v nemocnici o čtyři dny později. Skotská policie dostala za své selhání pokutu sto tisíc liber. Rodina Bellové v prohlášení uvedla, že uzavřením občanskoprávní žaloby proti skotské policii skončilo „šest let hledání odpovědí, uznání a spravedlnosti“.
„Naše bolest a ztráta se nezastaví jen proto, že soudní řízení skončilo. Jsme bez dcery a sestry a její děti jsou bez matky. Takový výsledek nemůže a nikdy by neměl zůstat ve spravedlivé společnosti bez povšimnutí a jsme rádi, že jsme konečně dosáhli toho, oč jsme usilovali,“ popsala rodina Lamary Bellové pro web bbc.com.
Podle právního zástupce rodiny zesnulé ženy Davida Nellaneyho vydržela rodina věci, které jen málokdo dokáže pochopit. „Je nešťastné, že skotská policie nepřiznala svá selhání dříve, protože je mohla ušetřit zbytečného utrpení,“ popsal Nellaney.
Policie připustila, že mezi 1. dubnem 2013 a 1. březnem 2016 nedokázala poskytovat spolehlivý systém vyřizování hovorů. V důsledku toho 5. července 2015 policista v centru pro vyřizování hovorů nezaznamenal do systému IT zprávu od farmáře, že se na silnici M9 nachází auto v příkopu. To vedlo k tomu, že Bellová a její přítel Yuill leželi tři dny v autě bez pomoci.