Antisemitismus v Česku roste
Celkem 694 antisemitských incidentů zaznamenala loni Federace židovských obcí v České republice (FŽO). Ve srovnání s rokem 2018, kdy jich bylo 347, jde o dvojnásobný nárůst. K žádnému fyzickému útoku ale nedošlo.
K poškozování majetku a přímé inzultaci osob židovského původu dochází v České republice zřídka, většina antisemitských projevů se odehrává na internetu. Jedná se hlavně o publikaci článků, anonymní komentáře a příspěvky na sociálních sítích.
Mnoho případů antisemitismu ovšem zůstává skryto. „Vzhledem k tomu, že oběti násilných činů incident často nenahlásí, je vhodné přistupovat ke statistickým výstupům tohoto druhu s jistou mírou obezřetnosti,“ uvádí výroční zpráva FŽO, kterou má exkluzivně k dispozici CNN Prima NEWS.
Jelikož se metody sběru a zpracování dat stále zdokonalují, důvodem vysokého počtu antisemitských útoků na internetu nemusí být nutně zesílení protižidovských nálad v České republice.
„Je možné, že zvýšený počet projevů antisemitismu zachycených na internetu je způsoben efektivnějším monitoringem,“ připouští výroční zpráva. Ze zjištěných dat vyplývá, že každý čtvrtý útok na internetu pochází z dezinformačních webů. Projevy antisemitismu se například objevují ve vyjádřeních aktivistů podporujících hnutí BDS (Bojkot, Stažení investic a Sankce), které vede kampaň proti Izraeli.
Česko je pro Židy stále bezpečné
Až 80 procent všech zjištěných případů se týkalo lživých, vulgárních nebo stereotypních tvrzení o Židech. Anonymní jedinci publikovali například konspirační teorie o globálním židovském spiknutí nebo o moci a vlivu, díky kterému Židé ovládají společnost či média.
Přestože FŽO zaznamenala za minulý rok téměř dvojnásobný nárůst incidentů, Českou republiku lze stále vnímat jako zemi, která je pro židovskou komunitu bezpečná.