reklama

Židovskou svatbu se nepodařilo utajit, synagogu zaplnilo k prasknutí 7 tisíc hostů

Chybělo málo a utajila by se židovská svatba čítající 7 tisíc hostů. Video z Chasidské synagogy v Brooklynu, které zachytilo rozjařené svatebčany při veselce namačkané na sobě, ale uniklo na veřejnost, píše web New York Post. Nikdo ze zúčastněných neměl na sobě roušku, a to i přes to, že USA zaznamenávají rekordní přírůstky nakažených koronavirem.

reklama

Bezstarostná veselka se nakonec nevyvedla tak, jak měla. Velkolepou svatbu Joela Teitelbauma, vnuka Satmara, velkého rabína Aarona Teitelmana, plnou zpěvu, radosti i tance, chtěli organizátoři utajit. Všech 7 tisíc pozvaných se mělo do synagogy dostat, aniž by o tom kdokoli další věděl, zmínil kauzu web New York Post.

„Vzhledem k situaci s vládními omezeními byly přípravy prováděny tajně a diskrétně, aby nepřitahovaly pozornost cizích lidí,“ uvádí se v novinách Der Blatt, publikaci satmarské sekty. V posledních týdnech organizátoři neúnavně pracovali na tom, aby vše uspořádali co nejlépe.

„Všechna oznámení o nadcházejících oslavách byla předávána ústním podáním, bez písemných oznámení, bez plakátů na stěnách synagogy, bez pozvání zaslaných poštou ani bez zprávy v jakékoli publikaci, včetně těchto samotných novin,“ píše se dále.

Přitom už minulý měsíc stát nařídil zrušení další plánové svatby, která měla přilákat až 10 tisíc lidí. Sbor zamítnutí nazval „neoprávněným útokem“. Proto se rozhodli organizátoři svatbu Joela Teitelbauma utajit.

Úmrtí na koronavirus ve vlastních řadách

„Dny před svatbou byly plné napětí, protože nevěděli, co přinese další den nebo další okamžik; který nespokojený vyděděnec by mohl využít této příležitosti k zneužití i toho, co nebylo napsáno nebo zveřejněno, k vytvoření zbytečného rozruchu a k narušení simchy (radosti), nedej bože,“ uvedl Der Blatt.

Ochota synagogy uspořádat veselku tak jen podtrhuje už dříve kritizovanou ignoraci chasidské komunity, která se vymezuje proti snahám o zastavení šíření viru. Ten jen v New Yorku zabil téměř 25 000 lidí.

Je ironií, že prezident synagogy, R'Mayer Zelig Rispler, který otevřeně vyzval brooklynskou ortodoxní komunitu k dodržování bezpečnostních opatření proti koronavirům, zemřel minulý měsíc na COVID-19 ve věku 70 let.

Tagy:
synagoga USA koronavirus COVID-19 židovská svatba Brooklyn ignorace chasidské komunity

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama