reklama

Židovskou svatbu se nepodařilo utajit, synagogu zaplnilo k prasknutí 7 tisíc hostů

Chybělo málo a utajila by se židovská svatba čítající 7 tisíc hostů. Video z Chasidské synagogy v Brooklynu, které zachytilo rozjařené svatebčany při veselce namačkané na sobě, ale uniklo na veřejnost, píše web New York Post. Nikdo ze zúčastněných neměl na sobě roušku, a to i přes to, že USA zaznamenávají rekordní přírůstky nakažených koronavirem.

reklama

Bezstarostná veselka se nakonec nevyvedla tak, jak měla. Velkolepou svatbu Joela Teitelbauma, vnuka Satmara, velkého rabína Aarona Teitelmana, plnou zpěvu, radosti i tance, chtěli organizátoři utajit. Všech 7 tisíc pozvaných se mělo do synagogy dostat, aniž by o tom kdokoli další věděl, zmínil kauzu web New York Post.

„Vzhledem k situaci s vládními omezeními byly přípravy prováděny tajně a diskrétně, aby nepřitahovaly pozornost cizích lidí,“ uvádí se v novinách Der Blatt, publikaci satmarské sekty. V posledních týdnech organizátoři neúnavně pracovali na tom, aby vše uspořádali co nejlépe.

„Všechna oznámení o nadcházejících oslavách byla předávána ústním podáním, bez písemných oznámení, bez plakátů na stěnách synagogy, bez pozvání zaslaných poštou ani bez zprávy v jakékoli publikaci, včetně těchto samotných novin,“ píše se dále.

Přitom už minulý měsíc stát nařídil zrušení další plánové svatby, která měla přilákat až 10 tisíc lidí. Sbor zamítnutí nazval „neoprávněným útokem“. Proto se rozhodli organizátoři svatbu Joela Teitelbauma utajit.

Úmrtí na koronavirus ve vlastních řadách

„Dny před svatbou byly plné napětí, protože nevěděli, co přinese další den nebo další okamžik; který nespokojený vyděděnec by mohl využít této příležitosti k zneužití i toho, co nebylo napsáno nebo zveřejněno, k vytvoření zbytečného rozruchu a k narušení simchy (radosti), nedej bože,“ uvedl Der Blatt.

Ochota synagogy uspořádat veselku tak jen podtrhuje už dříve kritizovanou ignoraci chasidské komunity, která se vymezuje proti snahám o zastavení šíření viru. Ten jen v New Yorku zabil téměř 25 000 lidí.

Je ironií, že prezident synagogy, R'Mayer Zelig Rispler, který otevřeně vyzval brooklynskou ortodoxní komunitu k dodržování bezpečnostních opatření proti koronavirům, zemřel minulý měsíc na COVID-19 ve věku 70 let.

Tagy:
synagoga USA koronavirus COVID-19 židovská svatba Brooklyn ignorace chasidské komunity
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama