reklama

Židovskou svatbu se nepodařilo utajit, synagogu zaplnilo k prasknutí 7 tisíc hostů

Chybělo málo a utajila by se židovská svatba čítající 7 tisíc hostů. Video z Chasidské synagogy v Brooklynu, které zachytilo rozjařené svatebčany při veselce namačkané na sobě, ale uniklo na veřejnost, píše web New York Post. Nikdo ze zúčastněných neměl na sobě roušku, a to i přes to, že USA zaznamenávají rekordní přírůstky nakažených koronavirem.

reklama

Bezstarostná veselka se nakonec nevyvedla tak, jak měla. Velkolepou svatbu Joela Teitelbauma, vnuka Satmara, velkého rabína Aarona Teitelmana, plnou zpěvu, radosti i tance, chtěli organizátoři utajit. Všech 7 tisíc pozvaných se mělo do synagogy dostat, aniž by o tom kdokoli další věděl, zmínil kauzu web New York Post.

K tématu

„Vzhledem k situaci s vládními omezeními byly přípravy prováděny tajně a diskrétně, aby nepřitahovaly pozornost cizích lidí,“ uvádí se v novinách Der Blatt, publikaci satmarské sekty. V posledních týdnech organizátoři neúnavně pracovali na tom, aby vše uspořádali co nejlépe.

„Všechna oznámení o nadcházejících oslavách byla předávána ústním podáním, bez písemných oznámení, bez plakátů na stěnách synagogy, bez pozvání zaslaných poštou ani bez zprávy v jakékoli publikaci, včetně těchto samotných novin,“ píše se dále.

Přitom už minulý měsíc stát nařídil zrušení další plánové svatby, která měla přilákat až 10 tisíc lidí. Sbor zamítnutí nazval „neoprávněným útokem“. Proto se rozhodli organizátoři svatbu Joela Teitelbauma utajit.

Úmrtí na koronavirus ve vlastních řadách

„Dny před svatbou byly plné napětí, protože nevěděli, co přinese další den nebo další okamžik; který nespokojený vyděděnec by mohl využít této příležitosti k zneužití i toho, co nebylo napsáno nebo zveřejněno, k vytvoření zbytečného rozruchu a k narušení simchy (radosti), nedej bože,“ uvedl Der Blatt.

Ochota synagogy uspořádat veselku tak jen podtrhuje už dříve kritizovanou ignoraci chasidské komunity, která se vymezuje proti snahám o zastavení šíření viru. Ten jen v New Yorku zabil téměř 25 000 lidí.

Je ironií, že prezident synagogy, R'Mayer Zelig Rispler, který otevřeně vyzval brooklynskou ortodoxní komunitu k dodržování bezpečnostních opatření proti koronavirům, zemřel minulý měsíc na COVID-19 ve věku 70 let.

Tagy: synagoga USA koronavirus COVID-19 židovská svatba Brooklyn ignorace chasidské komunity

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Joe Biden

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Veřejné prohlášení plánují Biden a Harrisová později. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama