Za vyhynutím žluťáska barvoměnného a divokých koní tarpanů stál člověk. Nejinak je tomu i v případě norka evropského. Tento tradiční evropský druh vyhynul kvůli úbytku vhodného biotopu, intenzivnímu lovu, šíření infekčních chorob, ale i kvůli konkurenčnímu tlaku norka amerického, který se choval na kožešinových farmách.
Obecně se předpokládá, že právě tento poslední bod byl hlavní příčinou vyhynutí tohoto druhu. Nicméně tomu tak není. Alespoň ne vždy. V některých oblastech, kde se „náš“ norek běžně vyskytoval, se norek americký ani neobjevil, případně se norek evropský vytratil ještě dříve, než se sem „invazivní“ druh vůbec dostal. V těchto případech jsou tak hlavními faktory lov a znečištění biotopu. Existují však místa, kde jej norek americký doslova vytlačil – časté útěky schopnějších jedinců z kožešinových farem tak byly příčinou místního vyhynutí norka evropského.
Žili tady s námi: Žluťásek barvoměnný jako oběť byrokracie
V posledních letech stále častěji slýcháme zprávy o druzích, které v důsledku naší činnosti vyhynuly, či je to v blízké budoucnosti čeká. Některé druhy se naopak do naší přírody znovu vrací. S jakými zvířaty jsme se však již museli rozloučit na našem území a proč? Skrytý život ztracených druhů vám poodhalí náš seriál „Žili mezi námi“.
Norek evropský je původní šelmou našich krajin. Obýval břehy toků a stojatých vod v lesích. Z přírody se vytratil již na konci 19. století (a to z většiny území Evropy). Poslední jedinec byl údajně zastřelen v roce 1896 v okolí Jindřichova Hradce. Existují důkazy, že na Slovensku se vyskytoval ještě v padesátých letech našeho století. Dnes několik ohrožených populací najdeme již jen na pobřeží Atlantiku ve Francii a Španělsku, na Ukrajině a v Estonsku.
Norek americký je, co se týče přežití, mnohem zdatnější. Zdroj: Wikipedia
Už v osmdesátých letech byl v některých evropských zoo spuštěn program na záchovu tohoto druhu. V roce 1986 se zoo v Tallinu podařil první úspěšný umělý odchov. Mezi nejúspěšnější chovatele patří již od devadesátých let i záchranná stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku. Dlouhodobým cílem programu je zajištění přežití druhu ve volné přírodě. K tomu však bude zapotřebí vhodné životní prostředí a ochrana před lovem. My však původní biotopy ničíme dál, a tak budoucnost ohroženého norka evropského zůstává ve hvězdách…
Do záchrany norka evropského se zapojují i čeští odborníci. Zdroj: Zoo Děčín