Zima potrvá dalších šest týdnů, oznámil populární svišť. Jakou má s předpovědí úspěšnost?

Americký svišť Phil ve středu předpověděl, že zima potrvá ještě dalších šest týdnů. Oznámili to členové „kruhu věrných“ při tradičním shromáždění v pensylvánském městečku Punxsutawney. Poté, co se loni ceremoniál konal virtuálně, se v domově meteorologického sviště znovu sešly tisíce lidí, píše agentura AP.

Organizátoři akce už více než 100 let pravidelně vyhlíží probuzení hlodavce ze zimního spánku, které podle legendy přichází vždy 2. února. Pokud Phil po probuzení spatří svůj stín, signalizuje to prý pokračování zimy. Kdyby stín nezahlédl, znamenalo by to naopak, že brzy přijde jaro.

Ve středu údajně Phil svůj stín stejně jako v loňském roce spatřil. Když jeho tým následně oznámil předpověď, začal dav diváků skandovat „ještě šest týdnů“, informuje AP. Loni se akce v Punxsutawney kvůli koronaviru konala bez publika, což městečko ležící severovýchodně od Pittsburghu připravilo o finanční injekci z turistického ruchu.

Svišti zde předpovídají načasování příchodu jara už od předminulého století, záznamy místní lidé vedou od roku 1887. Každoroční ceremoniál má kořeny v německé pověsti spojené se svátkem Hromnice, výrazně jej zpopularizoval snímek Groundhog Day (Na Hromnice o den více) z roku 1993 s Billem Murrayem v hlavní roli.

Podle záznamů akce Phil ve velké většině případů stejně jako ve středu předpověděl pokračování zimy. Zároveň platí, že predikce „věštce všech věštců, mudrce všech mudrců, prognostika všech prognostiků a mimořádného proroka počasí“, jak zní plný titul hlodavce, se obvykle nenaplní.

Tagy:
počasí zima rituál svišť USA Pittsburgh Associated Press Bill Murray svišť Phil