Řidiči se v posledních letech musí vypořádávat s novými okolnostmi, které třeba před deseti lety nebyly tak běžné. Patří mezi ně například masivní vznik cyklopruhů, přičemž ne všichni mají přesné informace, jaká kolem nich platí pravidla. Žadatelé o řidičský průkaz proto odpovídají na zcela nové druhy otázek. Zkuste si, zda byste v dnešních testech obstáli.
Bezpečná vzdálenost mezi vozidly, věnování se řízení, návrat dětí do škol nebo respektování cyklopruhů. Právě na tyto oblasti se zaměřuje nová sada otázek pro testy v autoškolách pro získání řidičských průkazů.
ČTĚTE TAKÉ: Další rány pro řidiče v Praze: Hřib chce dostat auta z Malé Strany. Zavede se i třicítka?
PROJDĚTE SI NOVÉ OTÁZKY AUTOŠKOL! Začínající řidiči často nerespektují dopravní značení sestavy šipek umístěných za...
Posted by Ministerstvo dopravy on Wednesday, March 22, 2023
Nový systém otázek používají autoškoly už více než rok. Celkem jde o 125 statických a 23 dynamických otázek nové generace. Mezi nejčastěji špatně zodpovězenou dynamickou otázku patří ta, jak může motocyklista předjíždět v koloně. Nejčastěji špatně zodpovězená statická otázka se zaměřuje na nadřazenosti světelných signálů nad dopravním značením.
Nejčastěji správně zodpovězená statická otázka se týká pravidel pro přecházení na přechodu pro chodce. U dynamických otázek uchazeči o řidičský průkaz nejčastěji správně odpovídají na předvídání rizik při jízdě na hlavní silnici. Všechny typy nových otázek si můžete vyzkoušet zde.
Mohu zastavit na cyklopruhu či se líčit za volantem?
Několik zajímavých otázek z pera Asociace autoškol ČR si však můžete vyzkoušet přímo v našem článku. První z nich se týká cyklopruhů, které se v posledních letech ve velké míře rozrostly v našich městech a řidiči si s nimi mnohdy nevědí rady.
Zajímavým způsobem se nové otázky staví také k závažnému problému alkoholu za volantem. Potenciální řidiči by si měli umět vyhodnotit, kolik toho mohou večer vypít, pokud chtějí ráno řídit.
Některé značky měnily v průběhu let svůj význam. Příkladem je značka „rychlostní silnice“. Většina z nich se totiž v roce 2016 změnila v klasické dálnice a došlo k úpravě nejvyšší povolené rychlosti. Víte tedy, jak rychle můžete jet, pokud tuto značku vidíte v obci?
Nové otázky se výrazně zaměřují také na věnování se řízení. Týkají se například zkrášlování se za volantem, telefonování za jízdy či konzumování potravin. Lidé musí přemýšlet třeba také nad vhodnou obuví pro řízení.
Otázky se však týkají další řady situací, které nebyly například před deseti lety tak časté jako nyní. Ne všichni zřejmě budou znát odpověď například na otázku: „Může osoba starší 10 let jedoucí na koloběžce přejíždět přes přechod pro chodce?“ Správná odpověď je, že ne, jelikož pro ně platí stejná pravidla jako pro cyklisty.
Podobně působí také otázka, zda je osoba na kolečkových lyžích považována z hlediska pravidel provozu na pozemních komunikacích za chodce či cyklistu. Správná odpověď je ta první.
Fungování nových otázek v praxi si zatím ministerstvo pochvaluje. Garant programu Milan Janda řekl, že resort od nových otázek nechtěl, aby byly příliš složité, ale zároveň aby se lišily od těch dosavadních. Mírně vyšší chybovost u nových sad tyto cíle podle něj prokazuje.