Návrat žlutých vest
Příznivci hnutí žlutých vest v sobotu ve Francii obnovili své protesty proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi, které byly utlumeny kvůli koronavirové krizi. Agentura AFP uvedla, že v Paříži vyšly do ulic stovky lidí. Policie nakonec zadržela 256 z nich a proti demonstrantům použila také slzný plyn.
Organizátoři demonstrací doufali, že se čerstvých protestů v různých městech Francie zúčastní tisíce lidí. Ke žlutým vestám se podle francouzských médií připojili také kritici opatření proti šíření koronaviru. V částech pařížského centra, jako na hlavní třídě Champs-Elysées, policie demonstrace zakázala. Dočasně byly uzavřeny také některé stanice metra.
Protestující se ráno shromáždili na dvou pařížských náměstích a vydali se na pochody schválené policií. Bezpečnostní síly zakročily slzným plynem, když se účastníci jednoho z průvodů odchýlili od vytyčené trasy a někteří z nich zapálili odpadkové koše a auto. Krátce před 15. hodinou se oba průvody sešly na Place de Wagram v 17. pařížském obvodu.
Po spojení obou skupin pokračovaly občasné střety s policií. Ta nakonec zadržela 256 lidí, 134 z nich putovalo do vazby. Demonstrace skončila okolo 18. hodiny. Méně početné protesty proběhly také v Marseille a Lyonu.
#12septembre | 256 interpellations et 90 verbalisations par les forces de l'ordre depuis le début de la journée. pic.twitter.com/qcwf1QyMqg
— Préfecture de Police (@prefpolice) September 12, 2020
Během demonstrace se odehrálo několik vážnějších incidentů. Na sociálních sítích například koluje video, na kterém postarší muž napomenul jednoho ze zakuklených demonstrantů, který ničil auto. Útočník následně seniora srazil k zemi, což vyvolalo menší potyčku mezi demonstranty.
Paris: Elderly man tries to stop black bloc rioter from smashing a car at the Yellow Vest protest. The rioter shoves him to the ground. pic.twitter.com/ul5bRfdNL8
— Andy Ngo 🏳️🌈 (@MrAndyNgo) September 12, 2020
Protivládní protesty žlutých vest začaly v listopadu 2018. Na první demonstraci přišlo 280 000 lidí, postupně ale podpora veřejnosti klesala. Část požadavků žlutých vest přejali odboráři, kteří ochromili provoz ve Francii na přelomu loňského a letošního roku. Těm se nelíbila především plánovaná důchodová reforma. S pandemií a celostátní karanténou, která ve Francii začala v polovině března, ale utichly i jejich hlasy.
Obnovené protesty přicházejí v době, kdy se Francie potýká s druhou vlnou nákazy. Ve čtvrtek francouzské úřady zaznamenaly téměř 10 000 nových případů nemoci covid-19.