reklama

Paříží po několika měsících pochodovaly žluté vesty. Demonstrace se neobešla bez násilností

Příznivci hnutí žlutých vest v sobotu ve Francii obnovili své protesty proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi, které byly utlumeny kvůli koronavirové krizi. Agentura AFP uvedla, že v Paříži vyšly do ulic stovky lidí. Policie nakonec zadržela 256 z nich a proti demonstrantům použila také slzný plyn.

reklama

Organizátoři demonstrací doufali, že se čerstvých protestů v různých městech Francie zúčastní tisíce lidí. Ke žlutým vestám se podle francouzských médií připojili také kritici opatření proti šíření koronaviru. V částech pařížského centra, jako na hlavní třídě Champs-Elysées, policie demonstrace zakázala. Dočasně byly uzavřeny také některé stanice metra.

Protestující se ráno shromáždili na dvou pařížských náměstích a vydali se na pochody schválené policií. Bezpečnostní síly zakročily slzným plynem, když se účastníci jednoho z průvodů odchýlili od vytyčené trasy a někteří z nich zapálili odpadkové koše a auto. Krátce před 15. hodinou se oba průvody sešly na Place de Wagram v 17. pařížském obvodu.

Po spojení obou skupin pokračovaly občasné střety s policií. Ta nakonec zadržela 256 lidí, 134 z nich putovalo do vazby. Demonstrace skončila okolo 18. hodiny. Méně početné protesty proběhly také v Marseille a Lyonu.

Během demonstrace se odehrálo několik vážnějších incidentů. Na sociálních sítích například koluje video, na kterém postarší muž napomenul jednoho ze zakuklených demonstrantů, který ničil auto. Útočník následně seniora srazil k zemi, což vyvolalo menší potyčku mezi demonstranty.

Protivládní protesty žlutých vest začaly v listopadu 2018. Na první demonstraci přišlo 280 000 lidí, postupně ale podpora veřejnosti klesala. Část požadavků žlutých vest přejali odboráři, kteří ochromili provoz ve Francii na přelomu loňského a letošního roku. Těm se nelíbila především plánovaná důchodová reforma. S pandemií a celostátní karanténou, která ve Francii začala v polovině března, ale utichly i jejich hlasy.

Obnovené protesty přicházejí v době, kdy se Francie potýká s druhou vlnou nákazy. Ve čtvrtek francouzské úřady zaznamenaly téměř 10 000 nových případů nemoci covid-19.

Další hlavní zprávy

reklama
Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama