reklama

Dokdy podat daňové přiznání? Panuje zmatek, úřady nedostaly statisíce formulářů

Živnostníci nemají jasno v tom, dokdy mají odevzdat daňové přiznání za loňský rok a dokdy vyřídit nedoplatek na zdravotním a sociálním pojištění. Termíny ministerstva kvůli pandemii koronaviru posunula, jenže nejsou jednotné a Češi se v nich nevyznají. Na splnění některých povinností už jim přitom zbývá jen pár dní.

reklama

Například zdravotní pojišťovny hlásí, že potřebné dokumenty ještě nedostaly od několika stovek tisíc podnikatelů. Mezi zmatenými živnostníky je také Daniel Gatyás, který podniká tři roky. Poskytuje servis vířivých van, bazénů nebo wellness. V letošních termínech odevzdávání formulářů se nevyzná. „Jak jsem dostal informaci, tak daňové přiznání bychom měli podat do konce září a doufám, že to bude takhle,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Jenže termín není jeden, ale tři. Posledních pár pracovních dnů zbývá do odevzdání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Například u VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) je pojištěno 650 tisíc živnostníků, přehled ještě neodevzdalo 180 tisíc z nich. Za jeho nepředložení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Podat včas formulář ale nestačí. Živnostníci také musí případný nedoplatek včas uhradit. „Splatnost doplatku z přehledu je ze zákona do 8 dnů od podání přehledu OSVČ, což v letošním roce vychází na 11. sprna,“ sdělila mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Nicol Lenertová. Dohromady čtyřem pojišťovnám musí ještě odevzdat formulář přes 355 tisíc Čechů.

Více času mají v podstatě lidé na odevzdání daňového přiznání, a to do 18. srpna. A ke stejnému dni musí být také daň zaplacena. Jenže termín odevzdání vlastně nikdy z 1. dubna posunutý nebyl, Finanční správa jen do 18. srpna promíjí úroky z prodlení.

A podobná je situace u sociálního pojištění. Termín odevzdání přehledu byl do 4. května. „OSVČ bude ale prominuto penále z doplatku pojistného za rok 2019 za splnění dvou podmínek, a to pokud podají přehled nejpozději do 18. 9., a současně nejpozději do tohoto data zaplatí doplatek pojistného za rok 2019, pokud jim byl tedy stanoven,“ vysvětlovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Na Náchodsku srazil vlak člověka, provoz na trati stojí
Další články
reklama
reklama