reklama

Dokdy podat daňové přiznání? Panuje zmatek, úřady nedostaly statisíce formulářů

Živnostníci nemají jasno v tom, dokdy mají odevzdat daňové přiznání za loňský rok a dokdy vyřídit nedoplatek na zdravotním a sociálním pojištění. Termíny ministerstva kvůli pandemii koronaviru posunula, jenže nejsou jednotné a Češi se v nich nevyznají. Na splnění některých povinností už jim přitom zbývá jen pár dní.

reklama

Například zdravotní pojišťovny hlásí, že potřebné dokumenty ještě nedostaly od několika stovek tisíc podnikatelů. Mezi zmatenými živnostníky je také Daniel Gatyás, který podniká tři roky. Poskytuje servis vířivých van, bazénů nebo wellness. V letošních termínech odevzdávání formulářů se nevyzná. „Jak jsem dostal informaci, tak daňové přiznání bychom měli podat do konce září a doufám, že to bude takhle,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Jenže termín není jeden, ale tři. Posledních pár pracovních dnů zbývá do odevzdání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Například u VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) je pojištěno 650 tisíc živnostníků, přehled ještě neodevzdalo 180 tisíc z nich. Za jeho nepředložení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Podat včas formulář ale nestačí. Živnostníci také musí případný nedoplatek včas uhradit. „Splatnost doplatku z přehledu je ze zákona do 8 dnů od podání přehledu OSVČ, což v letošním roce vychází na 11. sprna,“ sdělila mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Nicol Lenertová. Dohromady čtyřem pojišťovnám musí ještě odevzdat formulář přes 355 tisíc Čechů.

Více času mají v podstatě lidé na odevzdání daňového přiznání, a to do 18. srpna. A ke stejnému dni musí být také daň zaplacena. Jenže termín odevzdání vlastně nikdy z 1. dubna posunutý nebyl, Finanční správa jen do 18. srpna promíjí úroky z prodlení.

A podobná je situace u sociálního pojištění. Termín odevzdání přehledu byl do 4. května. „OSVČ bude ale prominuto penále z doplatku pojistného za rok 2019 za splnění dvou podmínek, a to pokud podají přehled nejpozději do 18. 9., a současně nejpozději do tohoto data zaplatí doplatek pojistného za rok 2019, pokud jim byl tedy stanoven,“ vysvětlovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama