Výzkumný tým složený z britských a amerických vědců v nové studii odhalil, že kanibalismus mezi rybami není v přírodě tak běžný, jak jsme se dosud domnívali. Právě naopak – za pozorovaný kanibalismus může držení v zajetí.
O živorodkách se obecně ví, že se v zajetí chovají jako kanibalové. Ve volné přírodě se však toto chování neobjevuje. S tímto závěrem přišel vědecký tým pod vedením Rüdigera Riesche, evolučního biologa z Royal Holloway University of London. Podle výzkumníků by toto zjištění mohlo vnést světlo i do projevů kanibalismu u jiných druhů zvířat.
Výzkumný tým sbíral data týkající se téměř dvanácti tisíc divokých ryb ze sedmnácti různých druhů. „V zajetí se živorodky uchylují ke kanibalismu tak často, že výzkumné laboratoře a akvakultury musejí mláďata záhy oddělovat od starších ryb,“ vysvětluje Riesch. „Když se ale podíváte na stravu divokých ryb, nenajdete po tomto chování ani stopy,“ dodává. U téměř dvanácti tisíc jedinců vědci objevili pouhých třicet pět případů kanibalismu, a to v oblastech, kde panuje velice silná potravinová konkurence a nedostatek přirozených predátorů.
Výzkumníci upozorňují, že jejich práce nemá velký dopad jen na akvaristy či ochránce zvířat, ale i na výzkumníky, kteří právě živorodky používají jako model behaviorální evoluce. „Kanibalismus u těchto ryb představuje problém, se kterým se biologové musejí potýkat. Proto se obecně věřilo, že jde o běžné chování i v přírodě. My jsme nyní prokázali, že tomu tak není,“ doplňují autoři.