Přítomnost známých tváří v neznámém prostředí u ryb vyvolává rychlejší reakce na nečekané podněty či predátory. Ukazuje to studie mezinárodního týmu vědců, kteří se zaměřili na zkoumání chování korálových ryb tváří v tvář hrozbě.
Přátelé se vždycky hodí. Neplatí to jen u nás lidí, ale i u zvířat – studie mezinárodního týmu vědců dokazuje, že pro ryby může přítomnost přátel představovat i rozdíl mezi životem a smrtí. „Studovali jsme, jak přítomnost ‚přátel‘ a ‚cizinců‘ ovlivňuje jejich reakci na hrozbu predátora,“ uvádí vedoucí autorka studie Lauren Nadlerová z Nova Southeastern University. „Přítomnost ‚cizinců‘ ryby rozrušovala, kvůli čemuž reagovaly pomaleji a stoupala šance, že se ve špatné společenské situaci stanou obědem pro hladového predátora.“
Výzkumníci zjistili, že pro ryby mohou známé tváře znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Zdroj: Pexels
Vědci jsou přesvědčeni, že za změnou v chování ryb stojí důvěra v ostatní jedince. Sociální zvířata se v přírodě spoléhají na ostatní členy své společenské skupiny, kteří je mohou upozornit na případné nebezpečí. Zároveň ale musejí dávat pozor na to, aby neplýtvala energií na informace od svých společníků, které nejsou vždy zcela přesné. Proto jednotlivá zvířata mění svou vnímavost vůči těmto informacím na základě toho, jak dobře danou skupinu a její členy znají.
Podle výzkumníků je tedy právě důvěra mezi jednotlivci stěžejní. To platí u lidí stejně jako u jiných druhů, a to včetně ryb. „Naše práce dokazuje, že způsob, jakým ryby reagují na okolní hrozby, závisí na tom, v čí společnosti se zrovna nacházejí,“ vysvětluje další člen výzkumného týmu Paolo Domenici z Institutu biofyziky italské Národní výzkumné rady. „Pokud se nacházíte v neznámém společenském prostředí, potřebujete svou pozornost věnovat změně prostředí. Ale pokud kolem sebe máte známé jedince, máte příležitost věnovat svou pozornost okolním hrozbám.“