Životně důležitý ekosystém a útočiště podmořského života v ohrožení

Korálové útesy tvoří jeden z nejrozmanitějších ekosystémů na planetě. Pro spoustu Evropanů symbolizují exotickou podívanou v turisticky atraktivních oblastech, v nichž se kocháme pohledem na křišťálově čisté a pestrobarevné moře. Korálové útesy však mají mnohem důležitější úlohu. Slouží jako útočiště obrovského množství mořských živočichů a hrají zásadní roli v prosperování života jak v moři, tak na zemi. Jaké kroky můžeme podniknout, abychom zamezili jejich úplnému vyhynutí?

Korálové útesy aneb Kolonie živočichů

V současné době je podle odhadů na 280 000 m² mořského dna pokryto korálovými útesy. To pro představu odpovídá velikosti zhruba 39 fotbalových hřišť. Tvoří sice jen zlomek oceánu – méně než 1 % –, poskytují ale domov a útočiště 4 000 různých druhů (25 %) mořských živočichů. Koráli bývají často mylně označováni za rostliny či kameny. Ve skutečnosti jsou to však živočichové, kteří společně žijí ve velkých skupinách zvaných kolonie. Korálovým útesům se nejlépe daří v hloubkách do 70 metrů, kam snadno proniká sluneční světlo.

Jak korálové útesy (ne)prospívají:

Příliš mnoho tepla

Jedním z velkých rizik ohrožujících korálové útesy je zvyšující se teplota vody a UV záření, které způsobuje jejich blednutí. K tomu dochází proto, že mořské řasy v reakci na vyšší teplotu vody začnou produkovat nadbytek kyslíku. Aby korál přežil, vypuzuje řasy ze svého útočiště, což pro něj představuje ztrátu živin a oslabení. Dlouhotrvající teplotní výkyvy vody však většinou způsobí uhynutí celého útesu.

Neohleduplné lidské zásahy

Mezi nejvíce ohrožující vlivy patří činnost člověka. Ta se negativně podepisuje především chemickým znečištěním, škodami způsobenými loděmi a čluny, ilegálním sběrem korálů a nadměrným rybolovem, který často používá dynamit. Osudový vliv má i rozvoj masové turistiky, potápění a rostoucí obliba mořské akvaristiky. Předcovidová čísla ukazují, že oblasti, kde se korálové útesy nacházejí, během dovolené navštívilo přibližně 71 milionů lidí ročně.

Věděli jste, že z chemických sloučenin nalezených v mnoha druzích žijících na korálových útesech se vědci snaží vyvíjet nové léky a doplňky stravy?

Silné bouře

Korálové útesy poskytují domov pestrému množství mořských živočichů a jejich záhuba by se negativně podepsala na ztrátě bohaté biodiverzity. Na zdravých korálech je však ekonomicky závislých i půl miliardy lidí, kteří se živí rybolovem. Korálové útesy také plní důležitou roli při ochraně pobřežních komunit před bouřemi a přívaly vody. Působí jako nárazník a jsou schopny zabránit pobřežní erozi.

5 tipů, jak na dovolené přispět k zachování zdravých korálů

O záchranu životního prostředí se může aktivně snažit každý z nás. Na tento fakt se snaží poukázat značka prémiového krmiva pro kočky Sheba®, která si dala za cíl obnovu a zachování zdravých korálů pro další generace. Tento projekt odstartoval v roce 2019 a jedná se o největší program svého druhu na světě, jehož ambicí je do konce roku 2029 oživit více než 185 000 m² korálových útesů na místech po celé planetě. Víc než to, společnost Mars, která stojí za značkou Sheba®, se v rámci svého programu Sustainable in a Generation Plan zabývá klíčovými oblastmi udržitelných cílů OSN. Program se zaměřuje na tři vzájemně propojené pilíře rozvojových cílů – Zdravá planeta, Spokojení lidé a Výživa pro životní pohodu – a snaží se zlepšit život komunit v oblastech, ze kterých společnost Mars získává materiály, ale také životy svých spolupracovníků, zákazníků a domácích mazlíčků.

Udržitelný seznam věcí

Než vyrazíte na cesty, sepište si seznam věcí, které s sebou budete potřebovat. Zamezíte tak kupování zbytečností a vzniku dalšího odpadu. S sebou si zabalte ekologické kosmetické prostředky, které jsou ke korálům a dalším mořským živočichům šetrnější. Nezapomeňte na minerální opalovací krémy označované „reef safe“ nebo „reef friendly“. Neobsahují škodlivé chemikálie a jsou k mořskému světu šetrnější. Snažte se také snížit spotřebu přibalením vlastní láhve na vodu a nerezových boxů na jídlo.

Nešlapejte na korálové útesy

Někomu se to může zdát samozřejmé, ale ne každý to respektuje. Šlapáním po korálových útesech se podílíme na jejich poškození. Během mořských sportovních aktivit proto šlapte pouze na kameny či dno. Je to bezpečnější jak pro vás, tak pro korály.

Nekupujte korálové suvenýry

Nesbírejte ani nekupujte suvenýry z korálů a jiných mořských živočichů, i pokud najdete jejich mrtvé schránky na pláži. Rovněž prázdné mušle hrají v rámci celého ekosystému důležitou roli, korál je navíc veden v CITES seznamu ohrožených druhů živočichů, a to platí také pro jejich mrtvé schránky. Pokud si z dovolené chcete odvézt suvenýr na památku, podpořte místní cestovní ruch pořízením dárku z udržitelných zdrojů.

Ekologicky šetrný potápěčský kurz

Ne všichni potápěči mají stejný respekt k mořskému světu a udržitelným přístupům. Jestliže se během dovolené rozhodnete vyzkoušet si potápění, vyhledejte kurzy, které pracují zodpovědně a podporují udržitelnou ochranu korálových útesů.

Nekotvěte nad korálovými útesy

Zakotvení lodě nad korálovými útesy může vážně ohrozit mořské dno. K ukotvení využívejte vyvazovací bóje nebo využijte kotviště bez korálových útesů. Pokud zachytíte kotvou o korálový útes, nesnažte se ji vyrvat násilím. Raději se ponořte pod vodu s výstrojí a uvolněte kotvu ručně.

Tagy: