reklama

Zkuste si vypěstovat vlastní jahůdky a jahody ze semen. Je čas na výsev

Všichni pěstitelé moc dobře vědí, že velkoplodé jahody se množí odnožemi. Ale jak je to u jahod měsíčních? Ty neodnožují, a proto si je musíme vypěstovat ze semen. Je to velmi snadné, osivo je běžně v obchodech a vypěstovat si pár sazeniček zvládne každý.

reklama

Měsíční jahody, nebo také jahůdky dětství, patří k nejoblíbenějšímu ovoci na zahrádce, které vyhledávají především děti. Jsou vhodné na okraje záhonů, kolem cestiček, do dětských zahrádek, ale mnohdy i jako doplněk bylinkových výsadeb.

K tématu

Měsíční jahodník byl nalezen jako mutace již v roce 1760 v podhůří Alp. Nejdříve byl pěstován ve francouzských zahradách, později se rozšířil do Itálie, Anglie a Německa a dále do střední Evropy. Plodí od června do zámrazu. V listině povolených odrůd je zapsána jen jedna červená odrůda: Rujana, registrovaná již v roce 1954. Plody jsou poměrně malé, variabilního tvaru s bílou nebo světle růžovou dužninou, bez dutiny. Chuť je sladce navinulá, aromatická, připomínající jahody lesní.

Měsíční jahody nemají zvláštní nároky na půdu a klima, rostou a plodí nejlépe na hlubších písčitohlinitých půdách s dobrou zásobou humusu. Doporučuje se pěstovat maximálně jako dvouletá kultura, protože v dalších letech plody výrazně zdrobňují. Pokud by si chtěl někdo vypěstovat měsíční jahůdky v barvě bílé, má možnost, nově v sortimentu je zařazena žodrůda Yellow Wonder.

Pěstování

Výsev provádíme v lednu až březnu. Nejlépe se zatím osvědčuje v domácích podmínkách následující postup: do keramické misky na dno dáme vrstvu keramzitu nebo štěrku jako drenáž. Pak přidáme výsevní substrát a na něj asi centimetr vysokou vrstvu agroperlitu. Důkladně zalijeme, až přebytečná voda vyteče do podmisky. Na vlhký agroperlit pak vysejeme semínka. Jsou drobná, tmavá a na bílém perlitu budou tedy dobře vidět. Zakryjeme sklem nebo igelitem a necháme klíčit. Nejvhodnější je teplota kolem 18 °C. Semena vyklíčí za 10 až 14 dní. Vrstva substrátu umožní snadné zakořenění. Pro další kultivaci je vhodná teplota 14–⁠15 °C. Asi po 3–⁠4 týdnech, kdy vytvoří pravé lístky, rostlinky rozsázíme po jedné do menších květináčků. V červenci je pak vysadíme na trvalé místo do řady na vzdálenost asi 30 cm. Bohatou úrodu přinesou příští rok. Vyzkoušejte pěstování jahod v pyramidě.

A teď mi dají určitě za pravdu všichni, kdo jahody pěstují, protože po sklizni posledních plodů přichází postesknutí: mít tak odrůdy stáleplodící, ale s velkými plody! Vidíte a podařilo se. Především díky holandským šlechtitelům je dnes na trhu několik odrůd právě takových jahod. Nejenže plodí celé léto, ale navíc se pěstují i jako okrasné nejlépe v závěsných nádobách, protože vytvářejí kaskádovité závěsy díky postupné tvorbě odnoží. Na všech se velmi brzy tvoří plody, které jsou velké a navíc výtečně chutnají. Mezi velkoplodé jahodníky s vynikajícími plody patří nově zařazené odrůdy v sortimentu – Grandian F1 a Delician F1.

K tématu

Obě odrůdy se velmi dobře množí semeny, jsou silné a velice bujné. Při výsevu postupujeme shodně jako u jahod měsíčních. Pro zakořeňování by se měla teplota pohybovat mezi 16–⁠18 °C. Optimální teplota pro růst je 14–⁠16 °C, pro násadu květů a dobu kvetení je vhodná teplota 12–⁠14 °C. Doporučená velikost květináče je 12 cm. Nejvhodnější pěstební substrát má mít pH 6,0 a v závěru pěstování se doporučuje přihnojovat rostliny hnojivy se zvýšeným obsahem draslíku. Mladé semenáčky chráníme před přímým sluncem a přepichujeme je, až když mají tři pravé lístky, tj. asi čtyři týdny po vzejití. Přepichujeme do truhlíků, misek, hrnků nebo do pařeniště ve sponu 4×4 cm. Po dalších 4 týdnech znovu přepichujeme, nebo vysazujeme na připravený záhon do sponu 10×10 cm. Po zesílení jsou rostlinky schopné k přímé výsadbě.

Vypěstování sazeniček ze semen trvá asi tři měsíce. Při výsevu v červenci se vyvinou sazeničky vhodné k přezimování a k jarní výsadbě. Při jarním výsevu (leden–⁠únor) dopěstujeme semenáčky pro letní a podzimní výsadbu. Koncem května je možné vysévat do důkladně připravené volné půdy. Pěstovat můžeme v dobře větraných místnostech nebo venku na slunném místě.

Další zajímavou odrůdou množenou pomocí semen je odrůda Temtation. Osivo všech těchto odrůd je na našem trhu. Výhodou jahodníků pěstovaných generativně (tedy ze semen) je, že se vyznačují vynikajícím zdravotním stavem. Dávají kvalitní chuťově výtečné plody a jsou odolnější vůči houbovým chorobám.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii
Partie

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Záhadné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama