Zlaté české ručičky. Respirátor z ČVUT zajímá NATO i americké námořnictvo

Několik desítek českých firem za podpory ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se během pandemie koronaviru spojilo a vyvinulo a začalo sériově vyrábět masku s označením RP95-M. Teď se výrobku otevírají evropské i světové trhy, protože získal evropskou certifikaci. V praxi to znamená, že polomaska splňuje stejný či vyšší stupeň ochrany jako respirátor filtrační třídy FFP3. Ochranná pomůcka, kterou lze zjednodušeně řečeno vytisknout na 3D tiskárně, zaujala už i NATO či americké námořnictvo.

Respirátor s nejvyšší mírou ochrany navrhli na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) tak, aby šel vytisknout. Data pro výrobu na 3D tiskárně si lze stáhnout zdarma s volnou licencí, a maska je tak dostupná už ve více než 30 zemích světa. Nově má totiž evropskou certifikaci, ke které gratulovalo na Twitteru i MPO. „Velká gratulace k úspěchu českého respirátoru RP95-M. Získal plnou certifikaci Evropské unie. Respekt všem, kteří ochrannou polomasku nejprve přes 3D tisk, poté metodou vstřikování plastů během pandemie koronaviru uvedli do života,“ píše ministerstvo.

„Úspěch ryze českého respirátoru, na kterém se podílela celá řada tuzemských subjektů, mě nesmírně těší. Opět se ukázalo, že česká inovativní řešení mají světový potenciál a že umíme být nápadití a soběstační i ve vypjatých situacích. Ukazuje se také, že má velký význam adresná a rychlá pomoc, 3D tisk respirátoru jsme podpořili z programu Czech Rise Up, který jsme na MPO v rekordně krátkém čase připravili,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Návrh trval týden

Původní polomasku pro 3D tisk pod názvem CIIRC RP95-3D během jediného březnového týdne navrhli odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Reagovali tak na nedostatek osobních zdravotních prostředků při pandemii koronaviru.

„Na ČVUT jsme chtěli s krizí, kterou v celém světě vyvolal koronavirus, pomoci. Naši odborníci tak přišli s mnoha nápady, které pomohly široké veřejnosti. Ať už se jedná o unikátní plicní ventilátor CoroVent, pipetovací roboty pro testování vzorků na COVID-19, výrobu dezinfekce či službu pro dobrovolné kurýry,“ připomíná i další práci týmu rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Data pro 3D tisk dali vědci bezplatně k dispozici celému světu

Data nezbytná pro 3D výrobu respirátoru poskytla ČVUT na základě volné licence všem majitelům potřebného zařízení pro 3D tisk. Dostupná jsou na webu. Dosud si podle MPO soubory stáhla téměř stovka institucí či firem z více než 30 zemí světa. Má je tak například největší nemocnice zaměřená na klinický výzkum Mayo Clinic v USA a univerzálnost řešení a rychlost vývoje masky ocenilo i americké námořnictvo, připomínají tvůrci.

„Naši vědci vyvinuli výrobek, jehož data pro 3D tisk dali bezplatně k dispozici celému světu. Další vývoj jsme přesunuli na spin-off společnost TRIX Connections, díky čemuž se paralelně podařilo vyvinout masku pro sériovou výrobu a celý technologický transfer skutečně dotáhnout až do konce,“ popisuje vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík. Právě jím vedená instituce stála na samém počátku vývoje masky. „Je to poprvé, kdy jsme na našem pracovišti, a možná i v kontextu celé České republiky, svědky tak rychlého a úspěšného transferu výzkumného nápadu z akademického prostředí do reálné výroby,“ dodává.

Český respirátor v hledáčku NATO

„Už teď evidujeme velkou poptávku i ze zahraničí, díky masce jsme se stali registrovaným start-upem pro možné zajištění pomůcek NATO,“ říká Jaroslav Lískovec ze start-upu TRIX Connections.

Polomaska se vyrábí metodou vstřikování plastů a stala se jedním z mála ochranných prostředků vyvinutých v reakci na koronavirovou krizi, který takto celosvětově uspěl. Certifikace se uznává nejen v Evropské unii, ale v řadě dalších zemí světa. Český výrobek se tak může dostat ke zdravotníkům a dalším pracovníkům na různých místech, používat ho přitom lze opakovaně, a to díky ověřeným postupům pro sterilizaci a dezinfekci.

Tagy:
věda Twitter NATO výroba respirátor výzkum ochrana Evropská unie Ministerstvo průmyslu a obchodu maska ČVUT České vysoké učení technické v Praze Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Námořnictvo Spojených států amerických pandemie covidu-19