Pravidelné předávání Zlatých glóbů se v lednu roku 2022 pravděpodobně neuskuteční před televizními kamerami a jeho další budoucnost je nejasná. Hollywoodští novináři, kteří ceny rozdávají, totiž čelí silné kritice.
Nad Zlatými glóby se stahují mračna. Druhé nejprestižnější filmové ceny se pravděpodobně nedočkají slavnostního předávání na počátku roku 2022. Důvodem je nedostatečná diverzita mezi členy Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), jež ceny uděluje. Organizace se sice zavázala se svou členskou strukturou trochu zahýbat, podle mnohých názorů jsou však její kroky pomalé a nedostatečné.
Další hollywoodská krize
Od Zlatých glóbů už daly ruce pryč společnosti Netflix, Amazon a WarnerMedia (kam spadá především distribuční společnost Warner Bros. a televize HBO), které vyhlásily bojkot příštího udělování cen. Tento přístup podpořila i televizní společnost NBC, vysílající slavnostní ceremoniál pravidelně od roku 1996. Další přenos by se měl odehrát až v lednu 2023, kdy by měla být „modernizace“ asociace už dokončena.
Jaké výtky na adresu zahraničních novinářů v Hollywoodu zaznívají? Předně se mezi jejími zhruba 90 členy nenacházejí žádní Afroameričané, největším nedostatkem je tedy členská struktura nereflektující společenskou situaci v USA. Krizi ještě prohloubily nejasnosti ohledně možného pobírání úplatků, jelikož řada prominentních novinářů se v souvislosti s vybranými premiérami dočkala nadstandardního zacházení, a také množství sexistických, homofobních a rasistických komentářů během řady tiskových konferencí v poslední době. Každých pár let se navíc v souvislosti s asociací objeví nějaký skandál, který její už tak pošramocené reputaci ještě uškodí.
Plánované změny nestačí
HFPA začátkem května oznámila, že během letošního roku přijme 20 nových členů a výhledově v následujících 18 měsících zvýší své stavy dokonce o polovinu – a to samozřejmě s výrazným přihlédnutím k tomu, aby budoucí členská struktura lépe odrážela podobu současných Spojených států. Za těmito změnami stojí především současný prezident asociace Ali Sar (původem z Turecka), který v srpnu 2020 ve funkci nahradil zesnulého Itala Lorenza Soriu. Nezdá se však, že by se navrhovanými kroky dařilo rozlícenou uměleckou obec uklidnit.
Přestože několik herců a hereček (například Scarlett Johanssonová či Mark Ruffalo) se už proti stávající struktuře HFPA nahlas vyjádřilo, žádný se neodhodlal k natolik výraznému kroku jako Tom Cruise. Ten se totiž vzdal svých třech hereckých Zlatých glóbů, které získal za filmy Narozen 4. července, Jerry Maguire a Magnolia. Údajně je v krabici doručil zpět na recepci HFPA.
Tom Cruise has returned the 3 Golden Globe trophies he has won over the years as a sign of protest against the HFPA.
— DiscussingFilm (@DiscussingFilm) May 10, 2021
(Source: Deadline) pic.twitter.com/3Fp2RQYLi9
Předání bez ceremoniálu?
Nutno dodat, že v letošním roce postihl pokles sledovanosti v podstatě všechny slavnostní ceremoniály a na předávání Zlatých glóbů se v televizi dívalo necelých sedm milionů diváků. To je téměř třetina loňské sledovanosti a nejhorší výsledek od zmiňovaného roku 1996, kdy začala NBC ceremoniál pravidelně vysílat. I z tohoto pohledu je tudíž pochopitelné, že na dlouhodobě opomíjené změny je momentálně ta nejvhodnější doba, neboť ztráty vzniklé absencí televizního přenosu budou menší něž kdy dřív.
Příští rok se tak možná zopakuje situace z roku 2008, kdy slavnostní ceremoniál rovněž neproběhl. Tenkrát byla důvodem stávka hollywoodských scenáristů, jejichž tlak způsobil, že namísto plnohodnotného předávání cen se odehrála pouze tisková konference s ohlášením vítězů. V tuto chvíli je těžké odhadnout, jestli nás příští rok potká něco podobného, nebo zda všechny tyto kroky slouží především k urychlení nastartovaných a nevyhnutelných změn, na něž už hollywoodská novinářská asociace dlouho čeká.