Ve fotbalovém trenérském řemesle není příliš uznávanějších trenérů. Když nějaký klub chce získat Josého Mourinha, musí se smířit s tím, že ze svého rozpočtu urve pořádný kus peněz. Zároveň počítá s tím, že se bude muset vzdát velkého množství financí, pokud Portugalce vyhodí. Posledním Mourinhovým dlužníkem se stal Tottenham.
Neuspokojivé výsledky dotlačily vedení Tottenhamu Hotspur k tomu, aby se zbavilo kouče, kterého za velké slávy poměrně nedávno přivedlo – teprve před 17 měsíci a 86 zápasy. Sedmé místo v tabulce Premier League, jen jediná výhra z posledních pěti ligových utkání. K tomu si připočtěme neatraktivní hru týmu, vypadnutí z Evropské ligy s Dinamem Záhřeb a konec v FA Cupu s Evertonem.
„José je skutečný profesionál, který během pandemie prokázal obrovskou odolnost. V osobní rovině jsem s ním rád spolupracoval a lituji, že věci nefungovaly tak, jak jsme si oba představovali,“ loučil se s Mourinhem prezident severolondýnského klubu Daniel Levy.
Mourinho končí v Tottenhamu. První vyhozený trenér Superligy, vtipkoval Lineker
Páteční zápas s Evertonem, který skončil remízou 2:2, byl tím posledním pro trenéra Josého Mourinha na lavičce Tottenhamu Hotspur. Portugalský stratég přišel ke kohoutům v prosinci 2019, kdy nahradil vyhozeného Mauricia Pochettina. S týmem zakotvit na nejvyšších příčkách v Premier League ovšem nedokázal, a tak se nyní s londýnským klubem nedobrovolně loučí.
Boss „Kohoutů“ dal sbohem jednomu z nejlépe placených trenérů anglické Premier League. Mourinho si podle britského deníku Daily Mail v Tottenhamu každou hodinu vydělal přes 1 700 liber, v přepočtu 50 000 korun. Za rok to pak dělalo 15 milionů liber, astronomických 450 milionů korun.
Jak tomu bývá zvykem, na základě podepsaných smluv se kluby po vyhazovu trenéra nezbaví finančního břemene. Zvláště v případě lodivodů s renomé Mourinha jde o takzvané „zlaté padáky“, které jim zajišťují dodatky v kontraktu.
58letý rodák ze Setúbalu už zažil ve své kariéře mnoho štací, s nimiž se pojí i několik nedobrovolných odchodů. Jen na odstupném si měl podle britského The Sun dohromady přijít na částku kolem 77,5 milionu liber (2,4 miliardy korun).
Teď tedy do doby, kdy v kolonce „bolestné“ svítila nula a rentiérské časy teprve měly začít.
Díky velkým úspěchům s Portem si Mourinha v roce 2004 k sobě přetáhla Chelsea. S ní oslavil mimo jiné dva tituly z Premier League, ovšem v září 2007 byl z pozice trenéra Blues odvolán. Majitel celku ze Stamford Bridge Roman Abramovič měl portugalskému kouči na odstupném vyplatit 18 milionů liber.
Po necelém roce se chopil Interu Milán, který dovedl i k triumfu v Lize mistrů. A po Mourinhovi zatoužil Real Madrid. Přišlo další úspěšné angažmá, ale také rozepře s velkými hvězdami týmu. V roce 2013 bylo spojení u konce a prezident Los Blancos Florentino Pérez přibalil stratégovi na cestu 17 milionů liber.
Následoval návrat do Chelsea, kde vydržel takřka dva roky. K vyhazovu tentokrát dostal „jen“ 12,5 milionu liber.
Pak přišlo první laso z „ostrovů“ mimo Londýn. V Manchesteru United strávil Mourinho období od května 2016 do prosince 2018. V tomto případě „The Special One“ vyinkasoval za odchod 15 milionů liber.
A stejnou hodnotu má mít i kompenzace po odejití z Tottenhamu.