Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků a stabilizovat tak personální situaci na hygienických stanicích. Tu v posledním roce a půl ovlivnila pandemie. Zajistit to má návrh nařízení o platových poměrech státních zaměstnanců, který do týdenního připomínkového řízení poslalo v pátek ministerstvo práce.
Na hygienických stanicích je více než dva tisíce služebních míst. Materiál, který mají média k dispozici, počítá se zrušením zvláštní stupnice platových tarifů lékařů pracujících na krajských hygienických stanicích. Zavádí pak možnost určit klíčové posty a zvyšuje příplatky za práci v terénu. Pro lékaře, kteří by změnou byli na mzdě kráceni, počítá návrh s přechodným ustanovením. Systém nového odměňování by měl podle návrhu začít platit k 1. lednu 2022.
Hygienici kvůli covidu dávali výpověď
Na jaře měly krajské hygienické stanice včetně Hygienické stanice hl. m. Prahy 2300 systemizovaných míst, od začátku epidemie pak o 134 míst navíc. U hygieny přitom pracují převážně ženy. Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová v únoru řekla, že nápor práce související s epidemií nevydrželi zaměstnanci v řádu jednotek.
Z krajských hygienických stanic odešli, nebo se chystají do důchodu, až jim vznikne nárok na penzi. Na služebních místech přitom mohou být až do 70 let. Věkový průměr lékařů na hygieně byl před začátkem epidemie 59 let.
Výhoda pro očkované odhlasována. Slovenský parlament schválil spornou novelu
Slovenský parlament v neděli schválil novelu zákona, která zvýhodní očkované lidi v případě zhoršení epidemie. Výhody budou ale menší, než původně chtěl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský, informoval server aktuality.sk.
„Hlavním důvodem předložení návrhu je především nutnost personálně stabilizovat výkon hygienické služby, a to i se zřetelem ke zvýšení náročnosti služebních činností v nedávné době,“ uvádějí autoři novely nařízení vlády. Zvláštní stupnice platových tarifů lékařů se podle nich v případě orgánů ochrany veřejného zdraví neosvědčila z hlediska garance podmínek spravedlivého odměňování, v praxi byla využívána minimálně.
Nově by konkrétní zaměstnanci hygien na klíčovém služebním místě s mimořádně složitou agendou a odpovědností mohli dostat platový tarif v mimořádné výši. „V oboru služby Zdravotnictví a ochrana zdraví existuje řada exponovaných služebních míst, na nichž je služba vykonávána s nejvyšší mírou znalostí, dovedností a zkušeností,“ píše se v materiálu. Zároveň se prý jedná o výkon služebních činností zcela nepostradatelných pro fungování služebního úřadu.
Téměř dvojnásobný příplatek
„Je namístě umožnit služebním orgánům kvalifikovat i v tomto oboru vybraná služební místa jako klíčová,“ pokračují autoři. Dále konstatuje, že hygienici v terénu jsou častěji vystaveni agresivitě kontrolovaných a výkon služby pro ně představuje značnou míru neuropsychické zátěže i s určitým rizikem ohrožení zdraví nebo života.
Hlavní hygieničkou se stane Svrčinová, bude zároveň náměstkyní na ministerstvu
Hlavní hygieničkou se má stát Pavla Svrčinová, která je od poloviny března pověřená výkonem této funkce. V pondělí její jmenování potvrdila vláda. Svrčinová bude zároveň náměstkyní na ministerstvu zdravotnictví. Na tiskové konferenci po jednání vlády to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Proto by měli mít nárok na zvýšení příplatků za práci v terénu, a to z nynějšího rozpětí měsíční výše 500 až 1300 korun na 750 až 2500 korun. Nastavení konkrétního zvláštního příplatku bude v kompetenci jednotlivých služebních úřadů.
Podle březnového vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dá letos stát na odměny zaměstnancům hygienických stanic a zdravotních ústavů přes 200 milionů korun. Ze státního rozpočtu půjde přes 180 milionů, dalších zhruba 25 milionů přidá ministerstvo zdravotnictví. Vychází to na 30 tisíc korun hrubého na osobu. Přímo na odměny by mělo jít ze státního rozpočtu 93,8 milionu korun pro krajské hygienické stanice a 51,8 milionu pro Státní zdravotní ústav a další zdravotní ústavy.
Na pokrytí přesčasů zaměstnanců krajských hygien půjde 38,8 milionu korun. Zbytek sumy má zajistit další fungování linky pro trasování ze strany hygienických stanic a financování dohod krajských koordinátorů intenzivní péče. Mimořádné odměny obdržely krajské hygienické stanice a zdravotní ústavy i loni, stát na ně dal 165 milionů korun. U krajských hygienických stanic to tehdy vycházelo na zhruba 50 tisíc korun na osobu.
Dejte praktikům 5000 korun za každého, koho přesvědčí k očkování, navrhuje Válek
Jedno z hlavních témat posledních dnů je motivace pro ty, kteří se ještě stále očkování obávají. Odborníci se shodují, že velkým problémem jsou dosud neočkovaní senioři nad 60 let. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek odhaduje jejich počet až na 600 tisíc. Řešením by podle něj bylo, kdyby ve velkém očkovali praktici, kteří své pacienty znají. Za každého, koho k očkování přemluví, by mohli dostat odměnu. Třeba až 5 000 korun.