reklama

K pašijovému týdnu se pojí spousta tradic. Znáte je všechny?

Pašijový týden je posledním týdnem období půstu, které trvá 40 dní a vrcholí velikonočními svátky. Letos začíná nedělí 28. března. Je to období, kdy se dodržuje mnoho zvyků a tradic, které mají křesťanský i světský původ a jednotlivé dny se podle nich jmenují. Znáte je všechny?

reklama

Květná neděle

Květnou nedělí začíná Svatý týden. Podle křesťanů přijel v tento den Ježíš do Jeruzaléma a lidé ho vítali jarními výhonky palmových ratolestí. Proto se jí říká palmová nebo právě květná. Někde narazíte i na název Květnice nebo Beránková neděle. Palmové výhonky u nás nahrazují ty vrbové nebo kočičky. Ty se také světí v kostele.

V tento den byste neměli podle tradice nic péct. Co byste naopak měli, je obléct si nové oblečení (odtud pochází známá tradice koupit si něco nového na sebe, aby vás nepokakal beránek).

Modré (žluté) pondělí

Název získalo podle modré látky, která se tento den vyvěšuje v kostelích. Jinak se církve netýká. Další variantou je také německý původ, kdy slovo „blau“ – modrý – znamená také opilý, protože se den předtím konalo mnoho oslav, nebo také „lau“ – nečinný, protože se kdysi v tento den nepracovalo. Velkým jarním úklidem byste měli začít právě v tento den.

Šedivé úterý

Pokračujte s úklidem, který jste začali v pondělí. Měli byste vymést prach a pavučiny. Jinak se další zvyky nedodržují, a to ani v kostelích.

Sazometná (škaredá, smetná) středa

V tento den se vymetaly komíny, podle toho získal svůj název. Podle křesťanského vysvětlení se Jidáš mračil, škaredil na Ježíše a také ho v tento den zradil. Vy byste se naopak mračit neměli, jinak byste se dle pověry mračili všechny středy v následujícím roce. 
Upečte tradiční velikonoční jidáše, sladké kynuté pečivo potřené medem, které symbolizuje provaz, na němž se jidáš oběsil. Posnídat byste je měli následující ráno.

Zelený čtvrtek

Původní název je z němčiny – lkavý, plačtivý čtvrtek, který se ale v tomto jazyce zkomolil na čtvrtek zelený. Zvony z kostelů odlétají do Říma, a nahrazují je tak pro Velikonoce typické řehtačky a hrkačky.
Měli byste jíst jen zelenou stravu, abyste byli celý další rok zdraví. S tím se pojí pečení velikonoční nádivky, kterou doplňte kopřivami, špenátem nebo jinými zelenými jarními bylinkami. Novějším zvykem je zelené pivo, které v tento den v mnohých hospodách nabízejí. Ve čtvrtek se také s nikým nehádejte – a budete hádek ušetřeni celý další rok.

Velký pátek

Den ukřižování Krista je významným dnem, o třetí hodině konají se mše, čtou se pašije – příběhy o Ježíšově utrpení. Mají se podle pověr také otevírat hory či zem a vydávat poklady a tajemství.

V tento den byste neměli pracovat se zemí – rytí a okopávání na zahradě vynechte. Také byste si na Velký pátek neměli nic půjčovat a vyhnout byste se měli i praní, pečení a zametání.

Bílá (svatá, světelná) sobota

Pro křesťany je Bílá sobota dnem smutku a rozjímání po Ježíšově uložení do hrobu. Bohoslužby se nekonají. Bílá barva je barvou rouch těch, kteří se nechávají ze soboty na neděli pokřtít, a také symbolem čistoty. Proto se mnohde bílilo a domy se vymetaly novými košťaty. Po západu slunce končí půst a vracejí se zvony.
V sobotu upečte beránka či mazanec. Může to být ten z těsta i ten opravdový, který se jako jediný pekl původně – sladká varianta je jeho náhražkou. Muži by také tento den měli uplést pomlázku a ženy nabarvit vajíčka.

Tímto dnem Pašijový nebo také Svatý týden končí. Ale abychom měli Velikonoce kompletní, přiblížíme si i další dva dny, které většina z nás asi vnímá z tohoto období nejvíce.

Velká neděle – Boží hod velikonoční

Den oslavy Zmrtvýchvstání Páně doprovází mše svaté sloužené v kostelích, nosí se beránci i mazance a vajíčka k posvěcení, případně i koláče a masové pokrmy.
Hospodáři vzali část svěcených pokrmů a dali ji hospodářským zvířatům, část položili na pole a louky a část vhodili do studny. To aby byla hojná úroda a dostatek vody pro celé hospodářství.
V tento den byste neměli uklízet ani vařit. Je to den oslav a hodování po období půstu, stoly se v poledne prohýbaly pod mnoha masitými pochoutkami. Můžete také pokračovat se zdobením vajíček.

Velikonoční (červené) pondělí

Koledníci obcházejí s pomlázkami a řehtačkami domy, šlehají ženy pomlázkou, aby byly svěží a krásné po celý další rok. Posnídat můžete beránka či mazanec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama