reklama

Znáte francouzské bukinisty? Spolu s desítkami tisíc knih je najdete nad Seinou

U nás takřka neznámé slovo bukinista možná někomu připomene anglické book, tedy knihu, nebo francouzské bouquiniste, tedy pouliční antikvář. Historie pařížských prodejců knih, zejména těch starších až starých výtisků, je stará už více než tři století.

reklama

Jednotliví prodejci ve stáních na břehu Seiny často bývají odborníky nejen v knihách jako takových, ale i v tématu, na které se specializují. Jeden nabízí knihy zejména v oblasti přírodních věd, další se zaměřuje na sport nebo filozofii. Stačí se podívat na tituly a hned víte, na jaké téma zapříst hovor. A nakonec i možná něco koupíte. Právě styk s veřejností je to, co se bukinistům při jejich postávání, posedávání a popíjení kávy na práci líbí nejvíce. Často totiž jde o důchodce, kteří si takto rádi zpestří svůj volný čas.

Podle městského nařízení z roku 1993 musejí mít stánky bukinistů jednotné rozměry – uzavřená bedna má délku dva metry a do ulice může vyčnívat maximálně 35 centimetrů. Půjdete-li po pravém břehu řeky, najdete bukinisty od nábřeží Pont Marie (druhý nejstarší most v Paříži) až k nábřeží Quai du Louvre (nedaleko Louvre). Na protějším břehu se knihy nabízejí od Quai de la Tournelle, což je nábřeží pojmenované podle mostu Pont de la Tournelle umístěného zhruba uprostřed, až k Quai Voltaire.

Zakázaní prodejci

V prvopočátcích to neměli pouliční antikvariátnící snadné, kamenné obchody je považovali, a možná oprávněně, za nekalou konkurenci. nepřátelství vedlo až k tomu, že v roce 1649 byl v okolí mostu Pont Neuf volný prodej knih zakázán. Název značí Nový most, nicméně dnes jde o nejstarší zachovaný most v Paříži, takže stojí za to odvrátit pohled od knih a na chvíli zrakem spočinout na této stavební památce.

Když v v roce 1859 odsouhlasili pařížští radní na pouliční prodej knih koncesi, znamenalo to uznání bukinistů jako samostatné profese. Koncese v sobě zahrnovala nárok na obsazení deseti metrů zábradlí na nábřeží a nutnost každoročního uhrazení poplatku. V současnosti musí mít bukinisté otevřeno nejméně čtyři dny v týdnů a tato povinnost je kontrolována. Inspektoři si tu a tam projdou nábřeží a zapíšou si, kdo otevřeno má a kdo nikoliv. Povinnost mít licenci samozřejmě zůstala a není vůbec jednoduché ji získat. Důvodem je nedostatek místa.

Dnes musí bukinisté čelit zcela jiné hrozbě v podobě on-line nabídky kamenných antikvariátů. Byť pro ně prodej knih není příjmem, který by jim zajistil pohodlné živobytí, přece jen se někteří na prodej dívají podnikatelskou optikou. Proto u nich můžete narazit na klíčenky v podobě Eiffelovek a podobné drobné turistické předměty, což jiní knižní stánkaři berou jako zpronevěření se tradici.

Antikvariáty v UNESCO?

Leckde se lze dočíst, že zdejší antikvariáty jsou natolik tradiční záležitostí, že se dostaly do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Pohled do zápisu z roku 1991 ale ukazuje něco jiného. Týká se totiž nábřeží Seiny a význačných staveb okolo, o podnikání bukinistů, byť jsou nedílnou součástí zdejšího koloritu, v něm není ani slovo. Přesto mnozí berou své poslání skutečně vážně. „Pokud jsme na seznamu UNESCO, jsme něco jako egyptské pyramidy nebo benátské gondoliéry – nikdo nás nemůže přemístit,“ tvrdí na serveru Hlasu Ameriky Sophie Leleu, jedna z bukinistek.

A co je dobré vědět? Většina bukinistů otevírá své stánky kolem jedenácté, takže ranní ptáčata vyrazivší na lov knih mohou být zklamaná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace
Věda a technologie

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?
Zahraničí

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie

Incident údajně obnášející rasismus, který se odehrál v březnu mezi Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou, má dozvuky ještě nyní. Právník hráče skotských Rangers a aktivista Aamer Anwar varuje fanoušky z Glasgow, aby se nevydávali do Prahy – 30. září k tomu budou mít příležitost, protože jejich klub bude hrát zápas skupiny Evropské ligy se Spartou. To, že Rangers nenarazí na znepřátelenou Slavii, podle Anwara nehraje roli – Anwar má pocit, že v české metropoli jim může jít o život.

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama