Bolesti zad a páteře patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů. Za svůj život se s nimi podle lékařů potýká téměř 85 procent celého národa. Jsou dokonce častější než velmi nepříjemné migrény. V řadě případů za problémy mohou i špatné návyky při práci s počítačem…
Skutečné onemocnění je příčinou asi 25 procent bolestí zad, ostatní potíže se zády jsou způsobeny nesprávnými životními návyky v běžném i pracovním životě. „Špatně sedíme, přetěžujeme se, máme různá zánětlivá onemocnění, tak může docházet k opotřebování různých struktur páteře, chrupavčitých struktur, kloubů v oblasti styčných ploch,“ říká Michaela Tomanová, lékařka rehabilitačního ústavu. Podle lékařů ale existuje mnoho rehabilitačních metod, které vás bolestí spolehlivě zbaví. Ovšem velmi důležitá je i prevence – pohyb a správné držení těla. Ukážeme vám, jak sedět správně, a také jaké praktické pomůcky se hodí nakoupit.
Jak správně sedět?
Při sezení byste se neměli přehnaně předklánět ani zaklánět. Váš sed by měl být zkrátka takový, jaký odpovídá anatomickému tvaru páteře. Při práci na počítači byste například měli mít široce rozkročené nohy a stehna by v mírném úhlu měla směřovat dolů.
Sedavé zaměstnání způsobuje bolest zad velmi často, nejčastěji před monitorem trpí krční páteř kvůli typickému držení těla s předsazenou hlavou. Při práci je proto třeba mít uvolněná ramena a váš pohled by měl směřovat přímo.
V zásadě vždy byste se měli snažit sedět vzpřímeně a alespoň částečně zachovat bederní prohnutí páteře. Pomoci vám může kvalitní kancelářská židle s opěrkami hlavy i rukou, lékaři doporučují také občas změnit polohu a zacvičit si, zejména tehdy, nemáte-li židli s dynamickým systémem sezení.
Občas stahujte a povolujte hýždě a břicho, tlačte chodidla do podlahy, protřepávejte nohy nebo ruce, vyzkoušejte kroužení pánví nebo i sezení na míči. Užitečné protahovací a relaxační cviky najdete v návodu Státního zdravotního ústavu.
Pomůcky k sezení u počítače
Balanční míče jsou velmi doporučovány jako doplněk ke klasickému sezení. Neměli byste na něm ale sedět dlouho, maximálně 30 minut (jinak by se mohly svaly unavit), a musí být v odpovídající velikosti. V obchodech hledejte míče ve výšce, která by měla odpovídat zhruba výšce vaší postavy bez 100 centimetrů. Tedy například pokud měříte 175 centimetrů, měl by mít míč průměr 75 centimetrů.
Další možnost, čím doplnit kancelář, aby byla přátelská k vaší páteři, je klekačka. Správné držení těla je tady podmíněno především překlopením pánve dopředu díky šikmé sedací ploše. Pozor ale při výběru v obchodech, některé typy klekaček mohou vykazovat ergonomické a konstrukční nedostatky, které jejich pozitivní zdravotní efekt snižují – nejsou například dost stabilní, mají poddimenzované sedací či klekací plochy, nelze regulovat výšku apod.
Poměrně finančně nenáročnou pomůckou pro ulehčení sezení a zlepšení držení těla vsedě je také malý míč zvaný „overball“. Dále si můžete pořídit například sedací klíny, které pomohou prohnout správně bedra a pozitivně ovlivňují postavení kyčelních kloubů.
Praktické jsou i podložky pod nohy nebo držáky dokumentů, které zlepšují držení krční páteře.
Předklon hlavy snižuje i ergonomická deska, respektive nástavec na pracovní stůl se šikmou plochou, odlehčí vám i opěrka ke klávesnici a myši.
Navštivte lékaře
Pokud vás záda už bolí, může to být někdy i předzvěst závažného onemocnění – například ledvinových potíží v oblasti bederní páteře, ale třeba i rakoviny. Proto pokud vás dlouhodobě bolí záda, nesnažte se je sami léčit a raději vyhledejte pomoc odborníka.