Britský aktivista Tommy Robinson, kterého v pátek během živého vysílání od budovy soudu zatkla policie, byl odsouzen k 13 měsícům ve vězení. Informoval o tom web LeedsLive. Ten úspěšně napadl soudem nařízené omezení týkající se zveřejňování informací k tomuto případu. Soudce poslal Robinsona do vězení za to, že jeho chování prý mohlo ohrozit průběh procesu s gangem, jehož členové měli podle obžaloby zneužívat nezletilé dívky.
Tommy Robinson byl zatčen v pátek poté, co před budovou soudu v Leedsu během živého vysílání konfrontoval příchozí obviněné a celou kauzu doplňoval svými komentáři. Jeho livestream zhlédlo více než 250 tisíc lidí. O tom, co se s aktivistou stalo po jeho zatčení, ale nemohli novináři informovat. Soud totiž na případ uvalil informační embargo. To v úterý po zásahu webu LeedsLive ale skončilo.
Vyšlo tak najevo, že Robinson byl ve zrychleném procesu odsouzen na celkem 13 měsíců vězení. Deset měsíců dostal za pohrdání soudem a tři za porušení podmínky, ve které už v té dobu byl. Soudce podle reportéra LeedsLive, který byl u rozsudku přítomen, Robinsonovi řekl, že jeho chování mohlo způsobit značné komplikace v probíhajícím procesu, což by mohlo stát daňové poplatníky „tisíce a tisíce liber“.
Matthew Harding, právní zástupce Robinsona, během líčení uvedl, že jeho klient pociťoval hlubokou lítost poté, co si uvědomil možné důsledky svého chování. Podle něj si Robinson uvědomoval, že pro informování přímo od budovy soudu platí určitá omezení, nicméně se prý domníval, že to, co řekl do kamery, jsou veřejně známé informace. „Nesnažil se zkomplikovat probíhající proces,“ prohlásil Harding.
Obhájce také zmínil, že Robinson byl při svém předchozím pobytu ve vězení několikrát napaden a na jeho hlavu prý byla vypsána odměna. Snažil se tak přesvědčit soudce, aby aktivistu, který bojuje proti radikálnímu islámu, neposílal do vězení, kde se ve vysokém počtu vyskytují gangy radikálních muslimů.
Soudce: I svoboda projevu má své meze
Soudce ale argumenty obhajoby nepřesvědčily. „Respektuji, že každý má právo na svobodu projevu. To je jedno z našich nejdůležitějších práv. S tím se ale pojí také zodpovědnost – zodpovědnost udržet svobodu projevu v mantinelech práva. A já si nejsem jistý, že si zcela uvědomujete následky toho, co jste udělal,“ vyslechl si Robinson od soudce.
Soud v tomto případě postupoval podle zákona o pohrdání soudem z roku 1981, který má obžalovaným zajistit právo na spravedlivý proces a zamezit takovému jednání, které by mohlo ohrozit průběh soudního řízení, tedy například zveřejnit něco, co by mohlo ovlivnit rozhodování poroty. Za porušení tohoto zákona hrozí viníkům pobyt za mřížemi v délce až dvou let.
Robinson v pátek živě vysílal od budovy soudu v Leedsu. Během více než hodinového přenosu konfrontoval příchozí obviněné, z blízka je natáčel a pokládal jim otázky. Vysílání pak doplňoval svými komentáři. Uvedl také jména některých obžalovaných i zločiny, kterých se měli dopustit. Proces, o kterém se aktivista snažil informovat, se týká zneužívání dětí členy převážně muslimského gangu.
Problém není Robinson, ale pomalé rozhodování soudů
K uvěznění Robinsona se dnes vyjádřil také politik a bojovník proti islámskému extremismu Maajid Nawaz. Aktivista, který se narodil do britsko-pákistánské rodiny a v mládí působil v islamistické organizaci, v rozhovoru pro rozhlasovou stanici LBC, že problémem není Robinsonova aktivita, ale to, že britská společnost příliš dlouho přehlížela a ignorovala gangy, které zneužívaly nezletilé dívky.
Soudní procesy s pachateli těchto zločinů navíc podle něj trvají moc dlouho. „Jen bych si přál, aby ty mladé dívky viděly, že spravedlnosti pro ně bylo učiněno za dost tak rychle, jako v případě, kdy soudce odsoudil Tommyho Robinsona,“ prohlásil Nawaz.