Známý britský pravicový aktivista a novinář Tommy Robinson byl v pátek zadržen britskými úřady. Provinit se měl tím, že natočil členy gangu, který měl údajně zneužívat děti, jak vstupují do budovy soudu. Robinson už v té době byl v podmínečném trestu za pohrdání soudem a podle některých zdrojů byl odsouzen na 13 měsíců ve vězení. Celý případ ale vzbuzuje mnoho otazníků.
Incident se odehrál v pátek před budovou soudu ve městě Leeds. Tommy Robinson, zakladatel Ligy na obranu Anglie (EDL) a dlouholetý kritik islámu, tam natáčel živý přenos. Na lavici obžalovaných totiž usedli členové podle Robinsona převážně muslimského gangu, kteří šelí obvinění z rozsáhlého zneužívání dětí. Aktivista je během příchodu k soudu z blízka natáčel a ptal se jich, co si o tom myslí a jestli ví, že půjdou do vězení.
Robinson na videu následně jmenoval některé z 29 obžalovaných a jejich údajné zločiny. Mezi nimi podle něj nechybí například znásilnění, sexuální zneužívání mladistvých nebo delikty spojené s drogami. Většinu přenosu pak aktivista doplňuje svými komentáři. Zhruba po 75 minutách přenosu přistupuje k Robinsonovi skupina policistů, kteří mu sdělují, že byl zatčen za „narušení veřejného pořádku.
„Toto je svoboda slova, sem jsme to dopracovali,“ nechal se slyšet Robinson před nástupem do policejního vozu. „Sežeňte mi právníka,“ vzkázal svým podporovatelům.
Co se s Robinsonem stalo pak, není zcela jasné. Podle zdrojů serveru stanice Fox News byl aktivista odsouzen k 13 měsícům vězení. Robinson byl totiž v podmínce za pohrdání soudem, kterého se dopustil loni v Canterburry během procesu, který se týkal hromadného znásilnění. Soud ho tehdy poslal do vězení na tři měsíce, ale později mu byl trest zmírněn na 18 měsíců podmíněně, informoval list The Independent.
Jestli byl nyní Robinson skutečně odsouzen k více než ročnímu pobytu za mřížemi, se ale nedá spolehlivě ověřit. Soudce totiž podle Fox News vydal na případ informační embargo. Britští novináři tak nesmí zveřejňovat žádné informace o jeho případném odsouzení. To by totiž prý mohlo ovlivnit proces, o kterém se Robinson snažil informovat. Všechna mainstreamová média v Británii tak informovala pouze o Robinsonově zadržení, nikoliv už o tom, jestli a na jak dlouho byl aktivista odsouzen.
Americká stanice Fox News ale získala vyjádření několika lidí obeznámených s případem, kteří se pod příslibem anonymity rozpovídali. Podle jednoho z nich se Robinsonův právník obává, že se pobyt jeho klienta ve vězení, ve kterém působí řada muslimských gangů, rovná trestu smrti. „Právník řekl, že Tommy ve vězení pravděpodobně zemře. Argumentoval jeho profilem a předchozími výhrůžkami smrtí. Soudce jen řekl, že ho to nezajímá a poslal ho na 13 měsíců za mříže,“ uvedl zdroj stanice Fox News.
Arrested for “breaching the peace” while reporting on a Islamic grooming gang trial?
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) May 25, 2018
Is this Saudi-Arabia?
Has the United Kingdom become a police state?
Jail = a death sentence for Tommy Robinson.
Come to your senses United Kingdom!#TommyRobinson https://t.co/uEcRNidvHy
Na zatčení Robinsona velice kriticky reagovali někteří britští i zahraniční politici. „Co to tu máme za policii?“ napsal v souvislosti s kauzou na svůj twitterový účet současný šéf strany UKIP a europoslanec Gerard Batten. „Zatčen za ’narušení veřejného pořádku‘ když informoval o případu islámského gangu? Je tohle Saúdská Arábie?“ přidal se předseda a zakladatel nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders. Robinsona se zastala například také americká herečka Roseannne Barrová.
Přímo před sídlo britské premiérky pak přišly v sobotu podpořit Robinsona stovky lidí. Dav vybaven transparenty „Svobodu pro Tommyho“ a vlajkami s Křížem svatého Jiří se následně přesunul před Westminsterský palác – sídlo Parlamentu Spojeného království. Podle policie se vše obešlo bez zatýkání.
Podporovatelé Robinsona rovněž vytvořili online petici požadující propuštění aktivisty. Prostřednictvím internetových stránek ji už podepsalo přes 300 tisíc lidí a podpisů neustále přibývá.
Kdo je Tommy Robinson?
Pětatřicetiletý Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, je britský kontroverzní novinář a aktivista. Jeho příznivci ho oslavují zato, že vystupuje proti politické korektnosti a zvyšujícímu se vlivu islámského extremismu. Odpůrci ho naopak obviňují z toho, že je rasista, který šíří strach a rozděluje společnost.
Rodák z anglického Lutonu, města obývaného převážně přistěhovalci, má poměrně pestrou minulost. V mládí býval členem skupiny fotbalových chuligánů podporující místní klub Luton Town. Svého času byl i členem krajně pravicové Britské národní strany (BNP). V roce 2009 založil Ligu na obranu Anglie (EDL), která měla být umírněnější verzí BNP, co se rasismu a pravicového extremismu týče. EDL poměrně často upozorňovala na případy pákistánských gangů, které zneužívaly a sexuálně zotročovaly mladistvé dívky. Protesty EDL často končily střety s jejich odpůrci nebo policií. V souvislosti s působením v těchto skupinách byl Robinson několikrát zatčen. Vždy byl ale brzy propuštěn nebo odešel s podmíněným trestem.
S pobytem ve vězení už zkušenosti má
Do vězení se Robinson dostal na začátku roku 2014, kdy byl odsouzen na 18 měsíců za údajný finanční podvod. Po necelém půlroce byl sice podmínečně propuštěn, ale už na podzim putoval do vězení zpět kvůli porušení podmínky. Ta se totiž vztahovala i na jeho politické působení, konkrétně distancování se od EDL, což Robinson odmítal. Robinsona měli během jeho pobytu ve vězení několikrát napadnout příslušníci islámských gangů.
Po opuštění věznice Robinson sice EDL opustil, nadále se ale věnoval boji proti radikálnímu islámu. Mimo jiné se například pokusil o vytvoření britské odnože německého protestního hnutí PEGIDA. Robinson, který se kvůli svým názorům už několikrát stal terčem útoku svých odpůrců, získal na popularitě i díky vystoupením na britské stanici BBC nebo britské pobočce ruské stanice RT.
Jaký osud čeká tuto kontroverzní postavu britské politické scény, je nyní ve hvězdách. Jisté je ale to, že Robinsonův případ bude v Británii i nadále ostře sledovanou záležitostí.