Alžběta II. slaví 94. narozeniny. Nejdéle vládnoucí britská královna kvůli COVID-19 zrušila oslavy

Královna Alžběta II. během televizního vzkazu občanům

Královna Alžběta slaví narozeniny (Zdroj: CNN)

Britská královna Alžběta II. slaví 94. narozeniny. Vůbec poprvé po 68 letech od jejího vstupu na trůn letos kvůli pandemii onemocnění COVID-19 neproběhnou veřejné oslavy, salvy z královských zbraní ani slavnostní přehlídka Trooping the Colour. Královna Alžběta II. je nejdéle sloužícím monarchou v britské historii.

Královna Alžběta II. je v současné době královnou šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm, což je volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a patnácti bývalých britských kolonií, jakými jsou například Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Jamajka, Bahamy nebo Grenada.

Na trůnu od roku 1952

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 v Londýně. Jejími rodiči byli král Jiří VI. a jeho choť Alžběta. V roce 1947 se provdala za prince Filipa, vévodu z Edinburghu, se kterým má čtyři potomky: Charlese, prince z Walesu, Andrewa, vévodu z Yorku, princeznu Anne Mountbatten-Windsor a Edwarda, hraběte z Wessexu. Mimo jiné má i osm pravnoučat.

Na královský trůn nastoupila 6. února 1952 po smrti svého otce krále Jiřího VI. a je nejdéle vládnoucí hlavou Velké Británie. Během její vlády došlo například k urychlení dekolonizace Afriky a Karibiku, kdy v rámci vzájemných dohod získaly nezávislost na Velké Británii přes dvě desítky zemí. V roce 2016 časopis Forbes odhadl čisté osobní jmění královny na 530 milionů dolarů (zhruba 13,3 miliardy korun).

Alžběta II. má coby královský patron nebo prezidentka vazby na více než šest stovek charitativních organizací, vojenských asociací, profesních komor nebo organizací veřejných služeb konajících aktivity zejména na regionální úrovni.

COVID-19 neušetřil ani královskou rodinu

„Kvůli koronavirové krizi letos nebudeme žádným speciálním způsobem připomínat výročí Jejího Veličenstva,“ citoval reportér ITV Chris Ship zdroj z královského paláce na svém Twitteru. Královna podle reportéra rovněž požádala, aby v úterý 21. dubna na její 94. narozeniny bylo letos upuštěno od slavnostních střeleckých salv. Shipův zdroj rovněž ubezpečil, že všechny kroky jsou konány v souladu s přáními královny.

Zrušena byla rovněž každoroční přehlídka Trooping the Colour pořádaná v polovině června na počest královniných narozenin, s jejíž tradicí začal v roce 1748 král Jiří II. Zatím není znám žádný záložní plán na připomínku královniných narozenin.

Poprvé za 68 let vlády britské královny Alžběty II. pak neproběhne na její oslavu tradiční salva z královských zbraní. Královna slavnost zrušila, protože měla pocit, že by to v souvislosti s probíhající pandemií nového koronaviru nebylo vhodné, uvádí CNN. Očekává se, že královský palác oslaví 94. narozeniny Alžběty II. 21. dubna na sociálních sítích. Veškerá komunikace včetně videohovorů mezi jednotlivými členy rodiny má podle zdroje zůstat soukromá.

Pozitivní test u člena královské rodiny

Nový koronavirus se pak královské rodiny dotkl i reálně, když na onemocnění COVID-19 byl nedávno pozitivně testován i Alžbětin jednasedmdesátiletý syn princ Charles, přičemž si prošel karanténou a z nemoci se úspěšně vyléčil.

Naposledy královna oslovila národ začátkem dubna vzácně v televizním proslovu, kdy vyzvala občany k jednotě v boji s pandemií, a posléze ve Velikonočním poselství. Ve svých vzkazech mimo jiné poděkovala všem zdravotníkům, pečovatelům a dalším lidem v přední linii, kteří pokračují v práci ve prospěch ostatních. Poděkovala také všem občanům, jež zodpovědně dodržují bezpečnostní opatření.

Rodinné skandály, jež v posledních letech vzbudily pozornost

V posledních letech se královské rodině nevyhnulo několik událostí, často hraničících se skandály, které vzbudily pozornost médií a široké veřejnosti. V roce 2015 uveřejnil britský bulvární deník The Sun fotografii z roku 1933, na které královna tehdy jako šestiletá holčička zjevně pozvedá ruku v rámci nacistického pozdravu.

Koncem minulého roku se zase strhla mediální smršť okolo královnina mladšího syna, prince Andrewa, kvůli jeho kontaktům s nechvalně známým americkým miliardářem Jeffreym Epsteinem, který před svou údajnou sebevraždou spáchanou v newyorské věznici čelil obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých. Jedna z obětí zneužívání, Virginia Giuffreová, u soudu s Epsteinem vypověděla, že ji donutili k sexu s ním i dalšími vlivnými muži, mezi nimiž měl být i princ Andrew. Ten nařčení opakovaně popřel.

V letošním roce zase Buckinghamský palác (oficiální londýnské sídlo britského panovníka) oznámil, že královnin vnuk Harry, vévoda ze Sussexu, se s manželkou Meghan částečně rozchází s královskou rodinou, když vyjádřili přání po vlastní nezávislosti. Královna páru v jejich zvolené cestě požehnala.

Tagy: