Zákaz shromažďování kvůli pandemii koronaviru platí i ve Spojených státech. A týká se to i pohřbů. Jak se mají ale truchlící se zesnulými naposledy rozloučit? Podle Amerického úřadu pro ochranu veřejného zdraví je jedinou možností přímý přenos pohřbů, ten pak mohou lidé sledovat ze svých domovů, informovala BBC.
Na základě vyjádření asociace pohřebních ústavů v USA uvedlo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), že pohřby by měly být omezeny pouze na minimální počet fyzicky přítomných lidí. Zbytek truchlících prý může sledovat přenos z pohřbu na internetu.
Epidemiolog CDC, doktor David Berendes, sdělil pro BBC: „Pokud přemýšlíte o plánování jakékoliv události, omezte počet lidí a využijte možnosti live-streamingu.“ CDC nedávno doporučovalo omezit shromáždění na maximálně 50 lidí, americký prezident Donald Trump však v jednom ze svých projevů mluvil o tom, že shromáždění by nemělo být větší než 10 lidí. To je obzvláště důležité pro události, kde mnoho hostů patří do rizikové skupiny – jsou starší 70 let nebo mají dlouhodobé zdravotní problémy.
Pohřební ústavy v USA však živé vysílání svých služeb nabízely ještě před vydáním tohoto nařízení. Ředitel pohřebního ústavu ve městě Syracuse tamním zpravodajským serverům sdělil, že jeden z pastorů provedl bohoslužbu přes webkameru, když mu zákaz cestování bránil v osobní účasti.
USA však není zdaleka první zemí, kde se mění nařízení ohledně pohřbů. Ve Velké Británii byly přenosy z posledního rozloučení v minulosti nabízeny často za peníze, nyní by však tato služba již neměla být zpoplatněna. Lianna Champ, organizátorka pohřbů ve Velké Británii, podle BBC očekává, že „způsob, jakým truchlíme, se kvůli pandemii koronaviru úplně změní.“
Asi nejpřísnější opatření jsou nyní zavedena v Itálii, novém epicentru viru, kde byly pohřební služby zakázány úplně. Místo toho jsou nyní omezeny na jednoduché požehnání, uvedla BBC.