K nejvíce ohroženým skupinám, co se nákazy novým koronavirem týče, patří podle Asociace nestátních organizací (A.N.O.) narkomani a bezdomovci. Nákaza osob bez domova by navíc mohla znamenat nekontrolovatelné rozšíření v celé populaci. Největším problémem je podle předsedkyně Rady A.N.O. Heleny Rampachové nedostatek ochranných pomůcek.
„Jako největší problém vnímáme obrovský nedostatek roušek, respirátorů a dezinfekce, aby se chránili jak klienti, tak i zaměstnanci, kteří o ně pečují. Mezi klienty jsou často lidé s duševním onemocněním a často jsou to lidé bez domova, kteří jsou z hlediska šíření jakékoliv infekce nejrizikovější skupinou,“ uvedla Rampachová.
Pro osoby bez zázemí je obtížné dodržovat pečlivou hygienu, která je jedním ze základních opatření proti nákaze. „Radíme jim, jakým způsobem se mají dezinfikovat a jak omezit další rizikové chování,“ uvedl Aleš Herzog, šéf terénních programů v organizaci SANANIM, která se zaměřuje na drogové závislosti.
Pro 150 pracovníků a 2500 klientů v Praze dostal SANANIM 100 jednorázových roušek a 20 respirátorů. „Jejich počet je zcela nedostatečný. Přesto se naši zaměstnanci snaží, aby klienti nebyli roznašeči a ač sami nemají adekvátní ochranné prostředky, vyrábějí a distribuují látkové roušky pro závislé a lidi bez domova,“ uvedl výkonný ředitel organizace Jiří Richter.
Typický narkoman v Praze je devětatřicetiletý bezdomovec se zdravotními obtížemi jako jsou bércové vředy nebo problémy s játry. Více než polovina uživatelů drog je bez domova, uvedl mluvčí organizace SANANIM Josef Šedivý.
V zemi je zatím 925 potvrzených případů. Nikdo dosud onemocnění COVID-19 v Česku nepodlehl. Testů bylo od propuknutí epidemie provedeno přes 13 700.
ČTK