Britská televizní stanice BBC zvažuje u svých novinářů omezení používání sociální sítě Twitter. Pokud bude plán schválen, předním korespondentům bude řečeno aby se zdrželi od využívání platformy, uvedl server The Guardian.
Návrh přichází v souvislosti s kritikou online komentářů, které zaměstnanci zveřejňovali během volební kampaně. Politická redaktorka Laura Kuenssberg byla napadena některými podporovateli Jeremyho Corbyna za to, že spolu s dalšími experty opakovala falešné obvinění, že asistent konzervativního ministra byl napaden labouristickým aktivistou. Severoamerický redaktor Jon Sopel by zase haněn za tweety, v nichž odhalil kritický postoj k Donaldu Trumpovi.
Přísnější pravidla pro užívání Twitteru?
Nyní se očekává, že se ředitelka zpravodajství Fran Unsworthová bude snažit přesvědčit redaktory, aby přestali s frekventovaným komentováním politiky a aktuálních událostí na svých twitterových kanálech.
„Řekla, že se pravděpodobně setká s určitým odporem, ale že chce začít debatu a nyní uvažuje o tom, že požádá redaktory, aby odešli z Twitteru,“ uvedl jeden z novinářů BBC. Ačkoliv někteří lidé blízcí ředitelce míní, že o úplném zákazu používání Twitteru jen vtipkovala, reálně se hovoří minimálně o přísnějším uplatňování pokynů BBC ohledně užívání sociálních sítí. „Potřebujeme posílit svá pravidla pro sociální sítě,“ uvedla Unsworthová pro The Guardian.
Například stanice Channel 4 měla minulý týden zakázat nepolitickým zaměstnancům tweetování ohledně publicistiky.
Potřeba revidovat vlastní kroky. Nestranná služba je nutná jako sůl
Bývalý kontrolní pracovník BBC pro redakční politiku, Phil Harding, uvítal možnost přezkoumání twitterového prostoru zpravodajství BBC. „Musejí udělat dva kroky zpátky a ujistit se, že to, co říkají, je nestranné a pravdivé, protože tuto nestrannou službu nyní velmi potřebujeme,“ uvedl.
Britská BBC se, podobně jako veřejnoprávní televize u nás, potýká s kritikou vůči svému vysílání. Moderátor a novinář Huw Edwards z BBC varoval, že „toxický cynismus“ vůči BBC produkci by mohla podkopat televizi, zejména když čelí hrozbě posílené konzervativní vlády. Downing Street přislíbila, že zváží dekriminalizaci televizních poplatků. Na nezaplacení by mělo být nahlíženo spíše jako na nezaplacení účtu za jakoukoliv jinou službu než jako na trestný čin.