Rychlostní kanoisty v Plzni ohrožují agresivní labutě. U loděnice na Radbuze zahnízdil pár, který si velice důsledně hlídá vajíčka. Vodáci včetně dětí čelí útokům, a to i velmi bolestivým, při každém tréninku. Jeden z mnoha ataků se podařilo natočit.
„Na této lokalitě se jako každý rok zahnízdil pár labutí velkých. Jsou to námi okroužkovaní ptáci, které velmi dobře známe. Teď je ten problém v tom, že oni si hájí to své teritorium, hájí si to svoje místo. Jsou nervózní z toho pohybu, který tady na té lokalitě je, a dochází tady k třenicím mezi právě rychlostními kanoisty a tímto párem,“ vysvětlil pracovník záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.
A labutě mají k útokům dobrý důvod. V hnízdě u břehu totiž labutí matka zahřívá čtyři vajíčka. Samec od hnízda odhání nejen vodáky, ale i kachny. Podle instruktorů útočí labutě velmi intenzivně a není tréninku, aby někdo nedostal ránu křídlem. A útok prý velmi bolí.
„Je to strašně nepříjemné, kdo byl na vodě a rozlétne se na něj takhle velký pták, tak to ví. První jde o to, že vás srazí do vody, to je nepříjemné, protože je teď zima. Druhá věc je, že když nám tím křídlem bouchne do lodě, tak prostě na té lodi je to vidět, je to opravdu rána,“ popisuje trenér rychlostní kanoistiky Karel Kožíšek.
Labutí roboti? Ano! V Singapuru kontrolují kvalitu vody
Po singapurské vodní nádrži zvané Pandan se prohání robotické labutě. Tento unikát má za úkol kontrolu a testování kvality vody. O pěti netradičních ptácích informoval web Channel NewsAsia.
Pokud by vodáci chtěli labutím dopřát klid, museli by při každém tréninku naložit lodě na vlek a převést je na jinou část řeky. To je ale v denním provozu nereálné. Kajakáři tak prý požádali ochránce přírody o přesunutí hnízda.
„Proč si tohle místo vybrali, nevím, ale snažili jsme se je dvakrát už přesunout, a ani jednou to nevyšlo,“ krčil rameny Makoň.
Vodáci budou muset s párem labutí na Radbuze soužít, dokud se nevylíhnou mláďata, tedy ještě zhruba měsíc. „Je to záležitost, která se opakuje každoročně. Nicméně neustále držíme tu laťku, že ta řeka patří všem a v momentě kdy se vylíhnou mláďata, tak je jako každý rok odvedou úplně jinam,“ uzavřel Makoň.