28. a 29. června se uskuteční další setkání skupiny největších ekonomik světa G20. Tuto platformu na jednotlivých summitech reprezentují čelní představitelé členských států a guvernéři centrálních bank. Letošní v pořadí čtrnácté setkání se uskuteční v japonské Ósace. V souvislosti se zasedáním skupiny se na dalších osmi místech napříč Japonskem sejdou během června také ministři zahraničí, ministři obchodu a ekonomiky, ministři turistického ruchu, minist
Před několika dny byl zveřejněn seznam osmi témat, kterými se budou lídři světové ekonomiky zabývat. Bude se jednat o světové ekonomice, obchodu a investicích, inovacích, životním prostředí a energetice, zaměstnanosti, posilování postavení žen, pokroku a zdraví.
Jak je to s výběrem témat?
Pokud by někoho překvapil výběr některých témat a vybraných hostí, na stránkách G20 se lze dočíst následující: „Vzhledem k postupující globalizaci a stále větší vzájemné provázanosti řady témat se poslední summity G20 nezaměřovaly pouze na makroekonomii a obchod, ale rovněž na celou řadu globálních otázek, které mají významný dopad na světovou ekonomiku, jako jsou rozvoj, klimatické změny a energetika, zdraví, boj proti terorismu nebo migrace a uprchlíci.“
Skupinu G20 představuje devatenáct zemí s největšími ekonomikami na světě a zástupci jednotného vnitřního trhu Evropské unie. Celkově mají ekonomiky zemí G20 generovat až 85 procent světového hrubého domácího produktu a 80 procent mezinárodního obchodu. V zemích G20 žijí zhruba dvě třetiny světové populace.
Předpokládaní účastníci?
Očekává se, že by se prestižního summitu měli zúčastnit vrcholní představitelé předních světových ekonomik. Zajímavá může být „konfrontace“ předních představitelů velkých zemí s dlouhodobě napjatými vztahy, kdy by Spojené státy měl reprezentovat prezident Donald Trump, Rusko jeho prezident Vladimir Putin a Čínu rovněž přezident Si Ťin-pching. Za Evropskou unii by měl dorazit předseda Evropské rady Donald Tusk, za Německo kancléřka Angela Merkelová, za Francii prezident Emanuel Macron, za Velkou Británii Theresa Mayová a za Turecko prezident Recep Tayyip Erdoğan.
Členové G20 a několik dalších speciálních hostů
Členy G20 jsou (řazeno podle nominálního HDP) Evropská unie, USA, Japonsko, Čína, Německo, Francie, Spojené království, Itálie, Brazílie, Rusko, Kanada, Indie, Austrálie, Mexiko, Jižní Korea, Turecko, Indonésie, Saúdská Arábie, Argentina a Jihoafrická republika. Nejvíce členů (6) je z evropského kontinentu.
Japonsko kromě členů G20 ještě navíc pozvalo představitele osmi dalších zemí a devíti mezinárodních organizací, které jsou podle zvážení pořadatelů relevantní z pohledu agendy summitu a jejich příspěvků vůči G20. Těmito zvláštními hosty jsou prezident Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) - který je momentálně z Thajska, Španělsko, Nizozemsko, prezident organizace APEC - momentálně z Chile, Singapur, Vietnam, prezident Africké unie - nyní z Egypta a prezident Nového partnerství pro africký rozvoj (NEPAD), který je ze Senegalu.
Z dalších mezinárodních organizací jsou pak pozváni zástupci OSN, Světové banky, Mezinárodního měnového fondu (IMF), Rady pro finanční stabilitu (FSB), Světové obchodní organizace (WTO), Mezinárodní organizace práce (ILO), Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), Světové zdravotnické organizace (WHO) a Asijské rozvojové banky (ADB).