Assangeův případ nás má zastrašit. Vyděsit nás k mlčenlivosti. A ve chvíli, kdy upadneme v mlčení, bude konec. Bráněním Juliana bráníme naše nejposvátnější práva. Mluvme teď, nebo se jednou probudíme do ticha nového druhu tyranie. Volba je na nás. Nejde jen o něj, jde o všechny novináře a vydavatele, kteří dělají svou práci. Uznávaný australský novinář a dokumentarista před budovou britského ministerstva vnitra (Home office) v Londýně přednesl projev na podpor
Novinář John Pilger v pondělí po boku člena kapely Ping Floyd Rogera Waterse promluvil na podporu vězněného redaktora a zakladatele WikiLeaks Juliana Assange a zdůraznil nutnost boje za svobodnou žurnalistiku.
Hrdina odhalující pravdu. Zacházejí s ním jako diktatury s politickými vězni
„Roger (Waters) považuje Juliana za hrdinu, což já také,“ uvedl Pilger zkraje projevu před britským ministerstvem vnitra a navázal obviněním britské vlády. „Chování britské vlády vůči Julianovi je hanebností. Znesvěcením samotné představy o lidských právech. Není přeháněním říci, že zacházení s Julianem Assangem a jeho perzekuce je způsobem, jakým diktatura zachází s politickým vězněm.“
Pro takové zacházení s jeho krajanem existuje podle australského novináře jeden důvod. „Julian a WikiLeaks vykonávali historickou službu veřejnosti tím, že sdělovali milionům lidí fakta a říkali jim, jak a proč je jejich vlády tajně a často nezákonně podvádějí. Proč napadají jiné země. Proč nás špehují. Julian byl vybrán k zvláštnímu zacházení z jediného důvodu – pouze protože říká pravdu,“ uvedl a navázal, že Assangeův případ je míněn jako varování pro každého novináře a každého vydavatele: „Jde o druh varování, které nemá v demokracii místo.“
Odvlečen v brutálním rozporu s mezinárodním právem
Pak Pilger informoval o svém víkendovém rozhovoru s Julianem, při němž se dozvěděl, že mu bylo teprve nyní povoleno absolvovat své první řádné cvičení, kdy mohl chodit po malém asfaltovém dvorku sem a tam, přičemž jinak je 21 hodin denně, někdy i více, zavřen v cele. „Jsou to čtyři měsíce, co byl doslova odvlečen z ekvádorského velvyslanectví brutálně v rozporu s mezinárodním právem. Jsou to čtyři měsíce - a stále jsou mu odepřeny dokumenty a základní nástroje k přípravě jeho případu proti nehoráznému požadavku na jeho vydání do USA, kde by čelil uvěznění a téměř jistému mučení. A dnes mu stále není dovoleno zavolat svým americkým právníkům. Není mu povolen přístup k životně důležitým dokumentům. Není mu povolen počítač. Je uvězněn v cele pro jednoho v nemocničním křídle, kde je většinu času izolován od ostatních lidí.“
Nejde jen o něj, ale o všechny novináře a vydavatele dělající svou práci
„To všechno proto, že porušil podmínky propuštění na kauci, což je jeden z nejobyčejnějších přestupků, a hledal politický azyl kvůli životní hrozbě, která ho čekala v Trumpově Americe. Když jsem se zeptal Juliana, co by rád, abych dnes řekl, byl neoblomný. Řekni, že nejde jenom o mě. Je to mnohem širší. Jde o nás všechny. Jde o všechny novináře a všechny vydavatele vykonávající svou práci, kteří jsou v nebezpečí. Jinými slovy: nebezpečí, kterému čelí Julian Assange, může snadno postihnout současné i bývalé redaktory The Guardianu, The New York Times, Der Spiegelu, El Pays ve Španělsku, The Sydney Morning Herald a řady dalších novin a médií po celém světě, které publikují odhalení WikiLeaks o lžích a zločinech našich vlád.“
Buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle
„Nikdy dříve v mé novinářské kariéře jsem nezaznamenal takový útok na naši nejzákladnější svobodu – publikovat a vědět. Poselství toho všeho je hlasité a jasné: buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle. Novinařina není v USA zločin, zatím ne. A pokud bude Julian vydán a usvědčen, stane se zločincem novinář, který dělá svou práci a říká lidem, co vláda dělá za jejich zády.“
Dále se John Pilger pustil do rozporování obvinění, kterým Assange čelí: „Julian není Američan, je australský občan. WikiLeaks, které založil, nejsou v USA založeným vydavatelstvím. Vyznění jeho vydání by nemohlo být jasnější: Nezáleží na tom, kdo jste a odkud. Pokud odhalíte vládní zločiny, budete uloveni, uneseni a poslání do USA jako špion. 17 z 18 obvinění, kterým v Americe Julian čelí, souvisí s rutinní prací investigativního novináře, který je chráněn prvním dodatkem americké Ústavy. Osmnácté obvinění z hackerství se ho dokonce vůbec netýká.“
Podle Pilgera to dokonce říká sama obžaloba, a že celá věc je podvod, má prý vědět i federální soudce, britská i australská vláda. Proto je podle něj Julian zavřený přes 21 hodin denně ve vězení s maximální ostrahou a je s ním nakládáno hůře než s vrahem.
Chtějí nás zastrašit, vyděsit k mlčenlivosti. Pak bude konec
„Proč to všechno? Proč není chráněn mezinárodním právem, jak vyžaduje pracovní skupina OSN? Má být dáván za příklad. Právě proto. To, co se děje Julianu Assangeovi a Chelsea Manningové, nás má zastrašit, vyděsit nás k mlčenlivosti. A ve chvíli, kdy upadneme v mlčení, bude konec. Bráněním Juliana Assange bráníme naše nejposvátnější práva. Mluvme teď, nebo se jednou probudíme do ticha nového druhu tyranie. Volba je na nás.“
Julian Assange je v současné době ve vězení Belmarsh na jihovýchodě Londýna, kde si odpykává padesátitýdenní trest za nesplnění podmínek kauce z roku 2012. Americké úřady čekají na jeho vydání v souvislosti s jeho rolí ve zveřejňování tajných dokumentů, za což ho viní ze špionáže. Pokud by byl Assange vydán a usvědčen, hrozí mu podle Russia Today až 175 let vězení.
John Pilger: novinář odhalující vládní zločiny a propagandu
John Pilger je australský novinář a dokumentarista žijící v Londýně. Byl válečným zpravodajem mimo jiné ve Vietnamu, přispěvatelem nebo korespondentem Reuters, Daily & Sunday Telegraph nebo Daily Mirror. Za svou práci obdržel desítky cen a vyznamenání, mimo jiné vysoce hodnocené britské ocenění „Journalist of the Year“.
Je kritikem globalizace, geopolitické a ekonomické hegemonie vůči rozvojovým zemím a vykořisťování jejich přírodního bohatství. Mezi jeho nejznámější dokumenty patří „The War on Democracy“ (Válka proti demokracii) o roli Washingtonu v převratech či manipulacích politiky v Latinské Americe nebo navazující „Válka kterou nevidíte“, zabývající se válkami v Iráku, Afghánistánu či Palestině a rolemi zejména USA, Velké Británie a sdělovacích prostředků v těchto konfliktech.