V souvislosti s vynuceným odstřihnutím společnosti Huawei od operačního systému Android od Google se možná zařízení čínské společnosti etablují do operačního systému Aurora. Server Asia Times bez nadsázky mluví o euroasijské mobilní integraci, přičemž toto rusko-čínské partnerství může být na počátku vytvoření vlastního operačního systému.
Aurora je mobilní operační systém, který v současné době vyvíjí ruská společnost Open mobile platform (OMP). Ruský výrobce přitom vychází z operačního systému Sailfish, navrženého finskou technologickou firmou Jolia, která má ve svém týmu několik Rusů, podobně jako několik špičkových kodérů Applu nebo Googlu pochází z bývalého Sovětského svazu.
Ruské vazby na technologické firmy vyvíjejícící operační systém
V roce 2018 koupil státní podnik Rostelecom 75% podíl v Open Mobile Platform, o čtyři roky dříve se stal ruský podnikatel Grigory Berezkin spoluvlastníkem firmy Jolia.
Zástupce Huawei Guo Ping zase před nedávným Mezinárodním ekonomickým fórem v Petrohradu diskutoval s ruským ministrem pro digitální rozvoj a komunikace Konstatinem Noskovem o možnosti adaptace Aurory. Guo Ping uvedl, že „Čína již zařízení s předinstalovanou Aurorou testuje“.
Před odjezdem do Petrohradu diskutovali o několika možných dohodách také ruský prezident Vladimir Putin a čínská hlava státu Si Ťin-pching a jejich debata se měla týkat rovněž rozmístění několika výrobních linek Huawei v Rusku.
Vy nám Huawei, my vám FedEx!
Tak jako Trumpova administrativa míří kromě povšechných cel i na konkrétní firmy, jež umisťuje na černou listinu, vytvořil Peking svůj „seznam nespolehlivých entit“, které poškozují zájmy čínských firem.
Aurora jako plán B, HongMeng jako plán A?
Aurora může být považována za plán B Huawei. Firma zatím urychleně pracuje rovněž na vývoji a implementaci vlastního operačního systému HongMeng, na němž začala pracovat nejméně před sedmi lety. Tento systém mají údajně testovat také společnosti Tencent, Xiaomi, Vivo a Oppo.
Uvedení systému HongMeng jako takové je zatím přísně střeženým tajemstvím Huawei, nicméně podle generálního ředitele Huawei Richarda Yu by se tak mělo na čínském trhu stát do konce roku 2019, přičemž by měl systém být dostupný kromě smartphonů, počítačů a televizí také pro automobily. Pozitivní předpoklady hovoří, že by první smartphone s operačním systémem HongMeng mohl přijít na trh v září.
Co když se čínští výrobci přikloní k operačnímu systému Huawei?
Huawei rovněž vyvíjí v rámci systému HongMeng software, který by měl být prakticky neprolomitelný hackerskými útoky, což dle serveru Asia Times může být také jedním z důvodů, jež se nepozdává Googlu, který údajně v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa horuje za odsunutí nebo dokonce zrušení zákazu některých činností se společností Huawei.
Administrativa Donalda Trumpa se podle některých názorů rozhodla využít obchodní válku coby geopolitickou a geoekonomickou zbraň. Američané však možná nezohlednili fakt, že čínští výrobci jsou schopni s trhem slušně zahýbat. Například čínské firmy Xiaomi, Oppo a Vivo, které zatím v USA nejsou zakázány, prodávají dohromady více než Samsung. A tyto firmy se mohou taky rozhodnout prakticky kdykoliv, že se rovněž přikloní k novému operačnímu systému Huawei.