Léčebné konopí mírní neuropatické bolesti, pozitivně ovlivňuje některá vzácná onemocnění, u žen přispívá při léčbě endometriózy, jako dobrý pomocník se ukázalo při mírnění poruch autismu a pomáhá mírnit bolesti při léčbě rakoviny. Někteří odborníci jsou ale přesvědčeni o tom, že konopí může rakovinu dokonce i léčit. Problémem však je, že k tomu chybí klinické studie.
„My nevíme, v jakém procentu je schopno konopí rakovinu léčit, proto se nyní používá při onkologických onemocněních k odstranění následků chemoterapie, tedy odstraňuje dávení, zvracení a bolesti. Nemáme ale dostatek zkušeností s léčením kauzálním, tedy s vyléčením nemoci,“ tvrdí odborník na výzkum konopí Lumír Hanuš, který po odchodu z ČR působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
„Potkal jsem sice ty, jež konopí z rakoviny úplně vyléčilo, ale nepotkal jsem ty, které neléčilo vůbec,“ uvedl na sympoziu o léčebném konopí Hanuš, jenž prý v odborných kruzích slyšel, že technickým konopím, které má nízký obsah psychoaktivní látky, vyléčili lékaři pacientce v brněnské fakultní nemocnici dokonce i karcinom prsu.
Podle Hanuše sice bylo u rakoviny prokázáno na zvířatech a buňkách, že látky z konopí rakovinné buňky ničí, přitom nemají jakýkoliv toxický účinek a nepoškozují normální nerakovinné buňky, zda to ale platí i u člověka, není dosud prokázáno.
„To je skutečně obrovská výhoda, ve srovnání s konvenční léčbou chemoterapií, která naopak působí na celý systém a má mnohdy devastující účinky. Výzkum je ale stále v plenkách kvůli stigmatizaci konopí, že je nelegální a proto řada lékařů s ním odmítá pracovat,“ vysvětlil Hanuš s tím, že u nás a dokonce ani ve světě nejsou k dispozici téměř žádná data z klinických studií k léčbě konopím.
„V současné době řešíme celosvětový nedostatek odborných dat a klinických studií k léčbě konopím a bohužel zatím nejsou žádné signály o tom, že by měl nastat výrazný posun. Praktický nedostatek informací potvrdilo i naše dotazníkového šetření mezi lékaři předepisujícími konopí,“ přitakala i ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová, která spolu s dalšími odborníky byla hostem mezinárodního odborného sympozia k problematice léčebného konopí, kde byli přítomni nejen odborníci z Česka, ale i Izraele.
Od příštího roku bude léčba konopím z většiny hrazena z pojištění
„Izrael má 200 předepisujících lékařů a přes 50 tisíc pacientů,“ uvedl na sympoziu premiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož by se Česko ohledně léčebného konopí mělo inspirovat právě v Izraeli. V Česku bylo totiž dosud (ke konci května tohoto roku) léčebné konopí předepsané a vydané „jen“ 665 pacientům – aktuálně jej předepisuje sto lékařů a nemocní tak díky tomu mohli oficiálně zkonzumovat přes 5000 gramů konopí.
V budoucnu se ale počítá s tím, že konopí alespoň jedenkrát bude moci užívat až tři tisíce pacientů. Má tomu pomoci nová legislativa. Příslušný návrh zákona (norma je dosud v Poslanecké sněmovně a čeká se na její závěrečné schvalování) předpokládá, že se bude hradit 90 procent ceny v lékárně – dosud si ho nemocní platili sami – a 30 gramů měsíčně, více bude možné jen po schválení revizního lékaře. Úřady chtějí navíc cenu zastropovat na 180 korunách za gram.
„Toto množství je podle zkušeností z praxe dostatečné, protože jeden pacient v současnosti spotřebuje v průměru do deseti gramů měsíčně. Potvrdila to jak statistická data SÚKL, tak i provedené dotazníkové šetření mezi předepisujícími lékaři,“ uvedlo Ministerstvo zdravotnictví.
V současnosti je u nás konopí dostupné z dovozu a SÚKL prodej povolil prozatím jedinému tuzemskému pěstiteli.
„Musíme si ale uvědomit, že konopí je návykovou látkou, která je řazena na seznam návykových látek nejenom v národní legislativě ČR, ale i na seznamech mezinárodně závazných právních předpisů,“ připomněl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Konopí pro léčebné účely, tedy technické konopí, je momentálně možné vydávat přes eRecept, předepisují jej však jen ti lékaři, kteří se zaregistrují ve Státní agentuře pro konopí pro léčebné použití (tzv. SAKL, ten spadá pod Státní ústav pro kontrolu léčiv).
Nový návrh Ministerstva zdravotnictví ovšem od příštího roku počítá s tím, že eRecept na léčebné konopí bude nově obsahovat i informaci, na jakou diagnózu konkrétnímu pacientovi lékaři konopí předepsali, bude tam zmínka o množství léčebného konopí, o dávkování, lékové formě, i o cestě podání. To se však příliš nelíbí pacientskému spolku Kopac, který míní, že lékaři by tak rozsáhlá data mít nemuseli. Kopac kromě toho kritizuje nízkou měsíční dávku. Ministr zdravotnictví ale má za to, že je vše v pořádku. „Sbírat data je legitimní, protože konopí je alternativní léčba, která je u nás na počátku,“ řekl.
Podle Lumíra Hanuše není každý druh léčebného konopí vhodný pro každého pacienta a každou nemoc. Například izraelský výzkum na dětech s autismem ukázal, že na jednu odrůdu reagovali muži, u žen ale léčba efekt nijak vysoký neměla. U autistických dětí snižuje pak konopí úzkost a násilí. Důležité je ale vědět, jaké jsou poměry látek v konkrétní rostlině. Konopí totiž obsahuje zhruba 1400 látek, z čehož více než sto se váže na kanabinoidní receptory v lidském těle, jež udržují rovnováhu našeho metabolického systému. Kanabinoidní receptory se nacházejí v centrální nervové soustavě a mnoha periferních tkáních včetně imunitního, reprodukčního a zažívacího systému, v sympatetických gangliích, hormonálních žlázách, tepnách, plicích a srdci, v oku a v kostech, zažívacím ústrojí a v pokožce.
Úleva při bolestech žen s endometriózou
Hanuš také zmínil, že výzkumníci v Izraeli zahájili předklinické studie, které zkoumají vliv léčebného konopí při léčbě endometriózy, což je nemoc, která postihuje přibližně jednu desetinu žen v plodném věku. Stejně jako v případě jiných bolestivých nemocí se ukazuje, že ženy kouřící marihuanu pociťují výraznou úlevu od endometriózních bolestí. Vědci v Izraeli ovšem zkoumají i další účinky konopí na léčbu endometriózy, nejen na bolest. Klinické testování by mohlo začít v druhém pololetí roku 2019.
Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu částí výstelky dutiny děložní mimo dělohu. Během ženského cyklu pak dochází v místě endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu, což je spojeno s bolestmi, neplodností a dalšími komplikacemi. Onemocněním trpí ve světě podle odhadů okolo 175 milionů žen.
Neléčí vždy a ne každého
„Je nutné mít na paměti, že konopí neléčí vždy, neléčí každého, každou nemoc a neléčí každé stadium nemoci,“ zdůraznil Hanuš. Při nesprávném postupu a předávkování tetrahydrocannabinolem (THC) dokonce může u osob s nízkou tolerancí a bez zkušeností vyvolat užití konopí pocity strachu, paranoie a zmatku."
Nejvhodnějším způsobem podávání konopí je kapsle, neboli tobolky, protože ty umožňují konopí přesně dávkovat a každá kapsle má stejnou účinnost. Konopí pacienti mohou užívat ale i jinými způsoby: v čípcích, v čokoládě či inhalací pomocí vaporizéru.
Jeden gram konopí stál ještě před čtyřmi lety kolem tří set korun, což představovalo jednu dávku a tehdejší léčba přišla na zhruba devět tisíc korun. Cena konopí ale postupně klesala a nyní se pohybuje kolem dvou set korun za gram. V roce 2018 mělo léčebné konopí alespoň jednou předepsáno 447 pacientů, proti předchozímu roku se jejich počet zvýšil trojnásobně, stejně jako počet předepisujících lékařů. Vydáno bylo 4800 gramů látky. Přibližně 90 procent celkového množství léčebného konopí je v současnosti předepisováno na diagnózu chronické neztišitelné bolesti, následuje roztroušená skleróza u zhruba čtyř procent z celkového množství konopí. V Česku ale existují statisíce uživatelů konopí, kteří si ho sami nasadili jako léčbu, protože soudí, že jim pomáhá. Užívají ho ale nelegálně.
Olga Böhmová