Polský prezident Andrzej Duda navštívil Bílý dům, kde se snažil vyjednat stálou přítomnost amerických vojáků na polském území. Součástí schůzky byla také debata o možném zrušení víz pro Poláky. Na tiskové konferenci poté Donald Trump oznámil prohloubení spolupráce v oblastech obrany a práce tajných služeb.
Po jednání prezidentů Trump nešetřil chválou na současné vztahy obou zemí. Podle jeho slov nebyly nikdy tak pevné. Trumpovi imponuje přístup Polska nejen k vlastní obraně, ale také ve vojenské pomoci v Afgánistánu, kde se vede tažení proti Islámskému státu.
The United States and Poland are deeply committed to energy diversity all across Europe. No nation should be dependent upon a single foreign supplier of energy. pic.twitter.com/mMG06MGKW1
— The White House 45 Archived (@WhiteHouse45) September 18, 2018
Polsko na svou obranu vynakládá prostředky ve výši dvou procent hrubého domácího produktu, což je výše, ke které se zavázaly všechny členské státy NATO. Rozšíření stávající spolupráce se má týkat zmíněné přítomnosti amerických vojáků v Polsku. Ti už tam v posledních letech působí, nikoli však trvale. Varšava za trvalé umístění tankové divize a vojáků nabízí dvě miliardy dolarů (téměř 43,5 miliardy korun).
Podle polského prezidenta je jejich přítomnost na polské základně i v zájmu USA. Navíc Andrzej Duda zavtipnoval, že vojenská základna by se mohla jmenovat například Fort Trump. Trump sdělil, že o nabídce budou Spojené státy uvažovat.
Co by Polsku spolupráce mohla přinést?
Součástí jednání byl také bezvízový styk mezi oběmi zeměmi. Většina států Evropské unie včetně České republiky styk bez víz má. V bezvízovém programu USA se s Polskem výhledově počítá, není však známo konkrétní datum. Schůze a diskutovaná spolupráce by proces mohla urychlit. Cestování bez víza do USA je pro české občany možné pomocí biometrického pasu a vyplněné žádosti v Elektronickém systému cestovní registrace (ESTA).
Today, it was my great honor to welcome @prezydentpl Andrzej Duda of Poland to the @WhiteHouse! pic.twitter.com/VdsTYdq9MN
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 18, 2018
Podle ČTK se oba prezidenti také shodli na obavách z plánovaného plynovodu Nord Stream 2. Ten má vést po dně Baltského moře a přivádět plyn z Ruska do Německa. Pro mnohé země je to velmi výbušné téma. Podle Trumpa tím Rusko posílí vliv v Evropě. Moskva to odmítá tvrzením, že Trumpův postoj má Evropu pouze přinutit k nákupu amerického zemního plynu. Hlavním iniciátorem plynovodu je Německo. Ruské dodávky zajišťují až 40 procent německé spotřeby. Státy především východní Evropy v čele právě s Polskem jsou proti.