Australští vědci během pokusu zjistili, že po pouhém jednom dni v podmínkách nulové gravitace umírá téměř osmdesát procent rakovinotvorných buněk. Nyní je plánují poslat do vesmíru. Počáteční výsledky působení takzvané mikrogravitace na tento typ buněk podle serveru Deutsche Welle potvrzují dřívější poznatky německých vědců.
„Mnoho lidí okolo mě onemocnělo rakovinou, což mě skutečně motivovalo ke zkoumání rakovinných buněk,“ uvedl Joshua Chou, výzkumník biomedicínského inženýrství na University of Technology Sydney a dodal, že byl vyzván, aby po svém předchozím výzkumu zaměřeném na to, jak zabránit úbytku kostí ve vesmíru, otestoval, jak se budou rakovinné buňky chovat v podmínkách nulové gravitace.
Je univerzální lék na rakovinu utopií?
„Neexistuje způsob pro vyvinutí univerzálního léku proti rakovině, protože rakovina každého člověka je jiná a lidé reagují odlišně,“ uvedl vědec. „Ale to, co jsem skutečně chtěl vědět, bylo, zda je něco, co mají rakoviny společného. Proto jsem je vložil do mikrogravitačního zařízení.“
„Vzali jsme čtyři různé druhy rakovinných buněk z různých částí těla – prsu, vaječníku, plíce a nosu – a vložili jsme je do mikrogravitačních podmínek. A po čtyřiadvaceti hodinách jsme zjistili, že 80–90 procent těchto rakovinných buněk zemřelo,“ doplnil vědec, který spolu s jedním ze svých studentů plánuje v příštím roce poslat rakovinné buňky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
„Chceme zjistit, zda je to právě mikrogravitace, která ovlivňuje buňku. Nebo to mohou být nějaké jiné věci ve vesmíru – jako sluneční radiace?“
Již dříve podobný pokus uskutečnili Němci
Nejedná se přitom v tomto ohledu o úplně první pokus. S touto problematikou je dobře obeznámena také německá profesorka gravitační biologie a translační regenerativní medicíny Daniela Grimmová. Ta v roce 2017 vedla experiment, který měl otestovat chování buněk rakoviny štítné žlázy.
Malý kontejner s nádorovými buňkami tým vypustil na palubu čínské kosmické lodi SpaceX Dragon. „Je to skvělé, je to potvrzení našich výsledků výzkumu – zejména proto, že se australští vědci zaměřili na jiné druhy rakoviny,“ uvedla Grimmová.