Podpora podnikatelských záměrů, které usnadní život lidem žijícím ve venkovských oblastech Česka - to je plán, s kterým přichází místní akční skupiny. Nový byznys pomůže přivést rozmach moderních technologií a takzvaných smart řešení.
Český venkov se dlouhodobě potýká s řadou problémů, jako je jeho vylidňování i nízká konkurenceschopnost. Na toto téma se nyní snaží upozornit Národní síť místních akčních skupin, která propojuje místní politiky, podnikatele a neziskové organizace působící ve venkovském prostředí.
„Pokud chceme z venkova udělat atraktivní místo pro život, musíme se v první řadě zaměřit na propojení měst s venkovem. Díky novým trendům, například využití dronů v logistice, které mohou změnit celou řadu sociálních a ekonomických aktivit, má český venkov naději, že bude do deseti, patnácti let konkurovat městům,“ uvedl výkonný ředitel Národní sítě místních akčních skupin Petr Čáp.
V odlehlých oblastech kolem Opavy funguje elektrodoprava
V zahraničí už na některých místech dokonce drony pomáhají malým podnikatelům dostat zboží na trhy do větších měst. V Česku se pak ze zahraničí nechali už inspirovat například v Opavě. Tam se v odlehlých oblastech kolem města podařilo zavést chytrou elektrodopravu. „Chtěli jsme lidem usnadnit spojení s městem. Zejména senioři měli problém dostat se do nemocnice v Opavě,“ popsal předseda národní sítě zároveň působící ve vedení opavské místní akční skupiny Jiří Krist.
Dva elektromobily slouží jako alternativa k veřejné dopravě. Navíc řidiči jsou lidé, kteří na volném trhu práce nemohli najít práci kvůli nějakému hendikepu. „Nemocnice v reakci na náš nápad nechala zřídit na svém parkovišti dobíjecí stanici. Do budoucna bychom chtěli tuto naší aktivitu zastřešit pod sociální podnik,“ upřesnil Krists tím, že o službu je mezi tamními seniory velký zájem.
Problematikou se zabývá o Evropská komise
Větší využití moderních technologií se podle zástupců místních akčních skupin nabízí mj. také ve vzdělávání, zdravotnictví, energetice nebo již zmíněné dopravě - tedy v oblastech služeb, které bývají na venkově často nedostatečně pokryté. Nutnou podmínkou k jejich uplatnění je zajištění pokrytí rychlým a spolehlivým připojením k internetu, upozorňují místní akční skupiny. Internetové připojení je navíc nezbytné také pro růst obchodu v tomto prostředí.
Problematikou se zabývá i Evropská komise, která začátkem června vydala návrhy nařízení a určila témata pro rozvoj venkova do roku 2027. Jedním z pěti hlavních témat, kterými se nyní Evropská unie zabývá, tak je i takzvaná inteligentnější Evropa, která se právě zaměřuje na podporu chytrých řešení ve venkovském prostředí. Na inovativní a inteligentní transformaci venkova má být v následujících letech vyčleněno až 180 miliard korun, což tvoří přibližně 40 % vyhrazeného unijního rozpočtu na inovace.