Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej, který byl v Číně zadržen při své návštěvě země v roce 2018, byl v úterý odsouzen na více než třináct let vězení za úplatkářství. Případ toho času otřásl mezinárodní policejní organizací. Informovaly o tom světové agentury.
Bývalý viceministr veřejné bezpečnosti se tak zařadil do rozrůstající se skupiny kádrů čínské komunistické strany polapených v protikorupční kampani prezidenta Si Ťin-pchinga, kterého však v souvislosti s touto činností řada kritiků podezřívá z likvidace potenciálních politických nepřátel.
Zmizení v roce 2018 při návštěvě Číny
Meng zmizel na podzim 2018 během návštěvy Číny, kam vycestoval z Francie, kde sídlí mezinárodní policejní organizace Interpol. Později se objevily informace, že byl zadržen a obviněn z přijímání úplatků a vyloučen z komunistické strany.
Jeho ženě byl loni ve Francii udělen politický azyl poté, co řekla, že se bojí, aby se ona nebo její dvě děti nestaly terčem pokusu o únos.
Třínáct a půl roku za úplatky a neoprávněný prospěch
Šestašedesátiletý Meng byl v úterý odsouzen na třináct let a šest měsíců odnětí svobody a pokutován dvěma miliony juanů (v přepočtu asi 6,6 milionu korun). Bývalý šéf Interpolu během soudního jednání v loňském červnu přiznal přijetí úplatků ve výši 2,1 milionu dolarů (47 milionů korun). Soud uvedl, že zneužil své postavení a pozici k „hledání neoprávněného prospěchu“, nelegálnímu získání majetku a hromadění úplatků. Podle soudu se Meng nebude proti rozhodnutí odvolávat.
Úřad veřejné bezpečnosti v zemi aktuální případ spojil se širší iniciativou k „úplnému odstranění zhoubného vlivu“ Čou Jung-kchanga, bývalého bezpečnostního „cara“, který byl v roce 2015 odsouzen na doživotí za úplatky, zneužití moci a únik státních tajemství. Meng byl jmenován viceministrem vedle Čoua v roce 2004.
Po zmizení rezignoval, následně obviněn
V této pozici byl pověřen řadou citlivých portfolií včetně protiteroristické divize v zemi nebo zodpovědnosti za severozápadní region Sin-tiang zmítaný fraktálními násilnostmi. Během jeho funkčního období také čínská veřejná bezpečnost zatkla a vyslýchala řadu prominentních čínských disidentů včetně laureáta Nobelovy ceny Liou Siao-po, který později zemřel na rakovinu jater krátce po svém propuštění z vězení v roce 2017.
V roce 2016 byl Meng Chung-wej zvolen jako první Číňan prezidentem Interpolu, kterým byl až do svého zmizení v roce 2018. Když v září 2018 zmizel, poslal své ženě zprávu „čekej na můj hovor“ a poté emoji (obrázek) nože signalizující nebezpečí. O několik týdnů později byl Interpol informován, že Meng rezignoval, a Peking později oznámil, že byl zadržen kvůli podezření z úplatkářství. Mengova žena nicméně tvrdí, že čínští úředníci nepředložili žádný důkaz, který by jejich obvinění potvrzoval.