Dnes poprvé od roku 2012 nejvyšší íránský ajatolláh Alí Chameneí vedl páteční polední modlitbu, a to v teheránské Velké mešitě.
Chameneí zastává nejvyšší pozici v zemi od roku 1989 a má konečné slovo ve všech důležitých rozhodnutích. Osmdesátiletý vůdce plakal na pohřbu generála Kásima Sulejmániho a slíbil „tvrdou odvetu“.
Odveta následovala 8. ledna sérií raketových útoků na základnu v Iráku, kde jsou umístěny americké síly. Proti původnímu Trumpově prohlášení, že nebyly způsobeny téměř žádné škody ani zranění, včera americké ústřední velitelství překvapivě oznámilo, že při útocích bylo zraněno nejméně 11 amerických vojáků. Navíc byly způsobeny údajně značné materiální škody.
Při útoku došlo ale také k chybnému rozhodnutí, kdy íránská revoluční garda omylem sestřelila osobní letadlo krátce poté, co vzlétlo z teheránského mezinárodního letiště, všech 176 lidí na palubě zahynulo.
Následkem toho se v Teheránu a dalších íránských městech konaly velké demonstrace proti vedení země, které bylo obviněno ze smrti většiny íránských pasažérů na palubě letadla.
V dnešní polední modlitbě se Alí Chameneí snažil znovu pod vedení duchovních sjednotit Íránce. Ve své řeči uvedl, že sestřelení letadla bylo „trpkou nehodou“. „Zatímco neštěstí zarmoutilo Írán, naopak nepřátelé se radovali,“ uvedl nejvyšší duchovní. Podle něj íránští nepřátelé zneužili havárii ke zpochybnění islámské republiky, revolučních gard a ozbrojených íránských sil. Dále označil amerického prezidenta za „klauna“, který se tváří, že podporuje íránský lid a pak mu vrazí „jedovatou dýku“ do zad. K USA Chameneí neopomenul dodat: „Skutečnost, že si Írán troufl zasadit facku světové moci, ukazuje na Boží ruku.“
Na adresu západních zemí nejvyšší íránský ajatolláh prohlásil, že jsou příliš slabé na to, aby „srazily Íránce na kolena“. Vlády Británie, Německa a Francie spustily mechanismus sporu, aby dostaly Írán zpět do podoby smlouvy z roku 2015 a tím se staly pouhými služebníky USA. Alí Chameneí nakonec uvedl, že je ochoten o všem jednat, ale nikoli s USA. Řeč nejvyššího íránského ajatolláha měla svůj důvod také v tom, že se v únoru konají parlamentní volby a Alí Chameneí se snaží o mobilizaci svých příznivců.
Velká mešita v Teheránu byla zaplněna do posledního místa, a to několik hodin před začátkem modlitby. Lidé naplnili i nádvoří. Věřící na místo údajně svážely autobusy. Dnes se navíc v Teheránu koná protiamerická demonstrace.