Diabetes mellitus II. typu. Počet nemocných se zvyšuje, tomuto onemocnění ale lze předcházet. Jak a co dělat?
„Máte cukrovku!“ Každoročně slyší tuto diagnózu tisíce nových pacientů. Diabetem 2. typu, jehož rozvinutí lze na rozdíl od diabetu 1. typu ovlivnit životním stylem, se podle posledního známého údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky (rok 2016) léčí 790 tisíc lidí u nás. V roce 1997 to bylo 556 tisíc. A další tisíce o svém onemocnění prý ani nemusí vědět. Množství pacientů s diabetem druhého typu je podle lékařů i celosvětově alarmující, hovoří o epidemii 21. století. „Maximum jeho výskytu je ve věkové skupině nad 45 let, ale vyskytuje se již u dětí a dospívajících,“ uvedla lékařka Věra Kernová ve Zprávě o zdraví obyvatel České republiky vydanou Ministerstvem zdravotnictví. Současně podle ní roste počet závažných chronických komplikací základního onemocnění. Mezi nejčastější patří postižení sítnice oka, ledvin a dolních končetin.
Cukrovka, které lze předejít
Diabetes mellitus patří mezi chronické neinfekční nemoci, které nejsou dosud vyléčitelné. „Základní příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo efektivně využívat životně důležitý hormon inzulín, který je zodpovědný za přeměnu stravy v energii,“ je uvedeno v odborném textu Ústavní lékárny IKEM. Společným znakem pro různé typy diabetu je pak hyperglykémie, tedy zvýšená hladina krevního cukru. „Důsledkem obou typů diabetu jsou akutní a chronické komplikace, které významně zhoršují kvalitu života a zvyšují úmrtnost,“ doplňuje MUDr. Věra Kernová.
Cukrovce druhého typu, kterou má podle dostupných informací kolem 92 procent lidí s diagnózou diabetes mellitus, lze ale docela dobře předcházet. Podobně, jako jiným civilizačním onemocněním. „K jeho vzniku totiž ve většině případů přispívá život ve stresu, nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu, tedy faktory, které také velmi často vedou k obezitě. Pouze asi u 8 procent diabetiků se onemocnění rozvine na základě vrozených genetických dispozic nebo nějaké druhotné příčiny,“ píše se ještě ve zprávě Ústavní lékárny IKEM.
Jak se cukrovka projevuje a léčí
Typické příznaky, jako je častý a velký pocit žízně nebo nadměrné močení (spolu s nočním buzením kvůli potřebě vymočení) se podle lékařů vyskytují hlavně u rozvinutého onemocnění. „Jindy si pacient všimne hubnutí při normální chuti k jídlu, únavy, nevýkonnosti, malátnosti, případně kolísání zrakové ostrosti,“ vysvětlují lékaři Igor Karen a Štěpán Svačina v odborném textu pro diagnostiku tohoto onemocnění. Na úplném začátku, resp. ještě v období tzv. prediabetu, mohou příznaky i zcela chybět a nemoc se projeví pouze laboratorně při testování krve nalačno. Prediabetes může trvat i několik let a pravděpodobně lze v této fázi určitými opatřeními ještě zabránit rozvinutí samotné cukrovky. Je tak určitě vhodné chodit pravidelně na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, na které má každý dospělý pacient právo jednou za dva roky.
Hlavním cílem léčby diabetu, pokud je pacientovi diagnostikován, je pak dosáhnout dlouhodobě normální hladiny cukru, nebo se k ní alespoň přiblížit. Lékař dle situace volí vhodné medikamenty (metformin), případě antidiabetika včetně inzulínu. Důležitá je také vhodně volená dieta a fyzická aerobní aktivita, jako je pravidelná (rychlá) chůze, běh či cyklistika (rotoped). Neléčená cukrovka podle lékárníků IKEMu zabíjí nebo způsobuje těžká poškození nejdůležitějších systémů, která pak vedou k závažným komplikacím.
Návyky, které pomohou předejít cukrovce
Jak už bylo uvedeno, rozvinutí cukrovky druhého typu lze více či méně ovlivnit. „Existují účinné preventivní strategie u diabetes mellitus 2. typu, které jsou velmi významné, neboť mohou snížit výskyt diabetu o 30 – 50 procent. Jiné literární prameny dokonce uvádějí, že osmi z deseti případů diabetu 2. typu by se dalo předejít změnou životního stylu, konkrétně vyšší fyzickou aktivitou a změnou životosprávy,“ tvrdí Karen se Svačinou. Preventivní opatření platí pro každého, zásadní mohou být pro pacienty, kteří již mají diagnostikovaný prediabetes. Co všechno tedy můžete podle doporučení lékařů sami (u)dělat, abyste riziko rozvinutí cukrovky snížili na minimum?
1. Aktivní, ale přiměřený pohyb
Jak už bylo několikrát zmíněno, pravidelný pohyb hraje i (a zejména) v prevenci důležitou roli. Zvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání. Vhodné je jak aerobní cvičení, tak silové. Najděte si oblíbenou pohybovou aktivitu a věnujte se jí. Není třeba jít do extrémů (zvlášť, pokud nejste zvyklí, to může být někdy i kontraproduktivní), z lékařského hlediska je vyhovující cvičení střední intenzity. Může to být jen svižná chůze, ale třeba také tanec nebo jízda na kole. Hýbat se můžete i jen tak mimochodem, aniž byste mysleli na to, že cvičíte – místo výtahu choďte do schodů pěšky, vystupte o pár stanic dřív z MHD a do práce dojděte pěšky. Každopádně, podle lékařů je vhodné v rámci obecné prevence ujít denně ideálně 10 tisíc kroků. Máte-li podmínky, čas i chuť, můžete si pořídit třeba i psa. Vytáhne vás ven, i když se vám zrovna nebude moc chtít.
2. Více vlákniny, vyvážená strava
Pokud jde o konzumaci jídla, základem je pestrá strava s dostatkem všech základních živin, minerálů a vitamínů. Jezte dostatek ovoce, zeleniny a potravin bohatých na vlákninu. Kromě ovoce či zeleniny se nachází v luštěninách, celozrnných výrobcích, semenech, ořeších. Z tuků si vybírejte zejména ty „dobré“. Najdete je v různém množství zejména v rostlinných olejích (kromě palmového, palmojádrového a kokosového), tučných rybách (makrela, sleď, tuňák, losos), a opět v semenech či ořeších.
3. Omezení cukru, soli a průmyslově vyráběných jídel
Příliš cukru ani soli organizmu nesvědčí, zkuste obojí omezit, pokud víte, že to přeháníte. Zároveň je vhodné nejíst příliš často průmyslově vyráběné pochutiny, jako jsou uzeniny, paštiky, sušenky a jiné potraviny obsahující ztužený tuk, ale i chipsy, hranolky či jiná smažená jídla. „Jedna studie potvrdila, že nevhodné stravovací návyky založené na konzumaci průmyslově vyráběných potravin, zvyšují riziko onemocnění cukrovkou až o 30 procent,“ uvádí Michal Vilímovský na webu cs.medlicker.com.
4. Pitný režim
Dodržujte pitný režim tak, aby vyhovoval vašim individuálním potřebám. Nejlepší je čistá voda, doplnit ji lze ovocnými šťávami bez přídavku cukru či trochou minerálky. Můžete si s chutí dopřát i čaj nebo kafe. Jak ještě zmiňuje Michal Vilímovský, některé studie potvrzují, že pravidelná konzumace kávy, resp. kofeinu, snižuje riziko onemocnění diabetem druhého typu o 8 – 54 procent.
Naopak je vhodné omezit alkohol. Podle zprávy lékárny IKEM mohou muži vypít maximálně 20 – 30 gramů denně (tedy ½ litru piva nebo 2 dl vína nebo ½ dl destilátu. U žen platí poloviční množství.
5. Pokud máte nadváhu, zkuste zhubnout
Ačkoliv ne každý člověk s nadváhou onemocní diabetem, většina k tomu má velký předpoklad. Pro prevenci výskytu této nemoci je velmi důležitá i prevence obezity. Až 90 procent diabetiků má podle dostupných informací problémy s hmotností. Máte-li tedy výraznou nadváhu, zkuste trochu zhubnout. Každý kilogram, který se vám podaří shodit, se pozitivně podepíše na vašem zdraví.
6. Eliminujte stres
V dnešní době je to těžké, nicméně zkuste snížit stres, který je skrytým spouštěčem řady nemocí – jak psychických, tak fyzických. Často jde ruku v ruce s problémy či nátlakem v práci nebo doma. Výše zmíněné procházky nebo jiná oblíbená pohybová aktivita vám ho mohou pomoci také odbourat. Mimo to psychologové doporučují umět si také udělat v dnešní uspěchané době čas sami na sebe, odpočívat nebo se věnovat oblíbeným koníčkům.
7. Přestaňte kouřit
Kouření má negativní vliv na zdraví obecně, způsobuje řadu onemocnění a může přispět i k rozvinutí cukrovky. „Analýza několika studií, kterých se zúčastnilo přes milión lidí, potvrdila, že kouření zvyšuje riziko vzniku diabetu o 44 procent u průměrných kuřáků (do 20 cigaret denně) a dokonce o 61 procent u těžkých kuřáků (osob, které kouří více než 20 cigaret denně),“ doplnil ještě Michal Vilímovský.
Zdroje: https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-DM-2018.pdf; https://cs.medlicker.com/1291-prevence-diabetu; https://www.ikem.cz/UserFiles/Image/1461580240DIABETES_MELLITUS.pdf