Kočičí hřbitov či sbírku vzácných mumifikovaných skarebeů objevili archeologové při odkrývání sedmi hrobů. Jeden z nich patřil dozorci budov v královském paláci za vlády páté a šesté dynastie (kolem roku 2500 př. Kr.), informují zahraniční média.
Kočky byly ve starověkém Egyptě považované za vtělení ochranitelské bohyně Bastet, a proto je staroegyptští obyvatelé ve svých domácnostech ctili, a chovali je jako ochránkyně i v chrámech a sídlech faraonů.
I nový objev egyptských archeologů potvrzuje výsadní postavení koček v tehdejší společnosti. Archeologická mise v oblasti Sakkará, při níž badatelé odkrývají sedm starověkých hrobů, byla zahájena v dubnu.
O neobvyklém objevu v sobotu informoval média generální tajemník egyptské nejvyšší rady pro památky Mustafá Vazírí s tím, že na místě byly poprvé objevené také mumie skarabeů - posvátných velkých černých brouků.
V jednom z hrobů objevili vědci desítky kočičích mumií, které Egypťané balzamovali se stejnou pečlivostí jako těla významných úředníků.
Na místě odkryli také dřevěné zvířecí sošky, kromě koček například lva, krávu, či sokola. Stovce pozlacených dřevěných koček pak v jednom hrobě vévodila bronzová kočičí socha, věnovaná bohyni Bastet.
K tomu archeologové našli také stovku starobylých amuletů, několik sklenic, psací potřeby a kapitoly z Knihy mrtvých. Egyptská vláda nyní doufá, že nové archeologické nálezy posílí tamní cestovní ruch, který tvoří významnou část egyptské ekonomiky.