Do myčky nádobí stačí půl tablety, radí akademik, jak ušetřit. Řešením je i vlastní výroba

Půlením tablet do myčky ušetříte peníze i životní prostředí.

Ekologické mytí nádobí

Úspory v domácnosti a čistší životní prostředí. Toho podle odborníka můžeme dosáhnout, když budeme půlit tablety do myček. Nádobí se totiž podle něj umyje stejně dobře. S tím tak úplně nesouhlasí experti na úklid. Nabízejí nicméně recept, jak si úspornější a ekologičtější tablety vyrobit doma.

K nápadu půlit tablety do myček vedla snaha o ochranu životního prostředí, aby se snížilo množství fosforu, které se dostává do našich potoků. „I když je hodně špinavé, půlka stačí. Dobrá myčka to umyje i bez tablety,“ vysvětlil autor testu Jakub Hruška z Akademie věd ČR.

ČTĚTE TAKÉ: Jediná cigareta vás připraví o 20 minut života, odhalil výzkum. Jak překonat závislost?

Pokud byste tablety půlili při každodenním mytí, ročně byste mohli ušetřit 600 až 800 korun. Podle odbornice myčka navíc celou tabletu často ani nevyužije. „Když chcete kratší program, tak někdy se stane, že se ta tableta nerozpustí,“ uvedla Anna Sládková z firmy Perfektní úklid.

Co dělá profesor ekologie v neděli večer? Krájí napůl mycí tablety do myčky! A to nikoliv proto, že by byl drobný...

Posted by Jakub Hruška on Sunday, January 5, 2025

Na druhou stranu se ale nádobí s půlkou tablety dobře umyje jen v případě menších myček. Samotné půlení prý moc neušetří. Dokonce naopak. Obecně pak odbornice na úklid místo tablet doporučuje spíše kapsle. Ty se sice krájí dost těžko, ale lépe se rozpouštějí.

Pokud ovšem trváte na tabletách, poctivé a levnější si můžete vyrobit sami doma. „Celý jeden hrnek jedlé sody, půl hrnku kyseliny citronové a potom je dobré využít i prací sodu a hrubozrnnou sůl,“ popsala cleanfluencerka Kateřina Brožová. Rozprašovačem pak jemně směs navlhčíme a napěchujeme do formiček na led – nejlépe silikonových, aby se tablety po zatvrdnutí lépe vyndavaly.

Takovou tabletou pak můžete vyčistit například i zašlou fritézu. Ať už budete přidávat do myčky cokoliv, pořád se to vyplatí více než mytí nádobí ve dřezu. Průměrná myčka – šedesát centimetrů na šířku – spotřebuje během mytí patnáct až dvacet litrů. Ruční mytí spotřebuje až 46 litrů vody.

Ročně taková úspora představuje přes 1 500 korun. Jako bonus ušetříte čas, bolavá záda od ohýbání se nad dřezem nebo nervy při nahánění pomocníků v domácnosti ke dřezu. S myčkou stačí najít někoho, kdo vyndá nádobí. I když i to bývá někdy oříšek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vytrvat v předsevzetí? Pomohou malé kroky i podpora, radí psychiatr. Zásadní věc ale lidé opomíjí

Tagy: