Hned zasáhnout a Evropskou komisi umravnit. Vondra tepe nápad připojit kamna k elektřině

Zpřísnění pravidel pro vytápění dřevem v krbech a kachlových kamnech nadzvedlo ze židle odborníky i české europoslance. S ostrou kritikou přišel především místopředseda ODS Alexandr Vondra, podle kterého by měly směrnici pozměnit členské státy po jednáních s Evropskou komisí. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že podobné návrhy chce komise tlačit pomocí takzvané sekundární legislativy, která není kontrolovaná Evropským parlamentem.

„Jednak by se jednalo o diskriminaci dřeva jako obnovitelného zdroje energie a zároveň by to k smrti naštvalo všechny české chalupáře. Je nutno okamžitě zasáhnout a Evropskou komisi umravnit,“ řekl pro CNN Prima NEWS Vondra, který tím reagoval na návrh komise omezit krbová či kachlová kamna na dřevo.

ČTĚTE TAKÉ: Okamurův moment pravdy. Po volbách musí vládnout, nebo bude mít problém, tvrdí Stoniš

Proti návrhu se v posledních dnech staví například Asociace podniků topenářské technikyAsociace pro ekologické vytápění dřevem nebo Hospodářská komora. Odborníci upozorňují na návrh, který by zpřísňoval požadavky pro kotle, krby a kamna spalující dřevo, dřevěné brikety, pelety a další biomasu. Směrnice by totiž zavedla povinné připojení všech lokálních topidel na dřevo do elektrické sítě. To by znamenalo ztrátu nezávislosti na dalších zdrojích energie.

Podle Hospodářské komory by navíc došlo k ohrožení celého českého průmyslu, a to hlavně s dopadem na malé a střední podniky. Kromě toho by se narušila snaha o dekarbonizaci v oblasti vytápění domácností.

Podle Vondry jde o nebezpečný návrh, který však bude jen jedním z mnoha. „Mám zprávy, že Evropská komise se chystá tlačit některé podobné voloviny přes sekundární legislativu, tedy mimo bezprostřední kontrolu Evropského parlamentu. Mohlo by se to týkat i kachlových a krbových kamen na dřevo. V únoru o tom Evropská komise chce diskutovat s členskými státy. Nutno okamžitě zasáhnout a Evropskou komisi umravnit,“ řekl Vondra.

Směrnice se nelíbí ani dalším českým europoslancům. Podle Veroniky Vrecionové (ODS) se jedná o klimatickou politiku, která nebere ohledy na občany ani firmy. „Stalo se to u automobilů, teď se scénář opakuje u vytápění. Komise by se podle mého názoru měla i v oblasti ochrany životního prostředí soustředit na podstatné věci a neřešit detaily krbů. Zatím se ale naštěstí jedná jen o návrh Komise, který nyní vstupuje do připomínkového řízení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Vrecionová s tím, že směrnici nepodpoří a ODS bude prosazovat její změnu.

Ani lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský nevidí velký přínos ve směrnici, která by lidem ztěžovala vytápění krbovými kamny. „Je důležité zdůraznit, že cílem není plošné vyřazení produktů z trhu, ale spíše podpora inovací a zajištění ekologičtějších a efektivnějších technologií pro vytápění domácností. Co se týče obav výrobců, je na místě vést odbornou diskusi o možných úpravách pravidel, aby byly realistické a zároveň nenarušily dostupnost vytápění pro evropské domácnosti,“ řekl Zdechovský.

Proti směrnici se vyslovil i Ondřej Dostál, který kandidoval do Evropského parlamentu jako nestraník za uskupení Stačilo!. „Vůči navržené regulaci kotlů a kamen jsem kritický a bude-li příslušný předpis předložen EP, budu proti. Důvodem je disproporčnost, nepřiměřenost regulace. Míra obtěžování běžných uživatelů zde není vyvážena odpovídajícím přínosem pro životní prostředí. Zdražila by kamna domácnostem topícím dřevem, ale také zkomplikovala provoz topidel na chatách či třeba ve venkovských sálech. Je lepší, aby EU nechala lidi na pokoji a neopravovala co není rozbité,“ řekl pro CNN Prima NEWS Dostál.

Směrnice by neúměrně zdražila kamna a vytápění

Odborníkům nejvíce vadí, že opatření by zdražilo kotle a lokální topidla. „Takto přísná regulace by v podstatě znamenala, že většina současných krbů a kamen by byla neprodejná, což by vedlo k drastickému omezení výběru a zdražení nových produktů až o desítky procent. Podle našich analýz je v současnosti na trhu v České republice řádově necelých pět procent výrobků, které by mohly po úpravách v relativně krátké době plnit všechny navrhované požadavky, na trhu EU jich bude méně než 10 procent. Ovšem jedná se o cenově extrémně drahá zařízení, která nejsou dostupná běžným občanům,“ uvedl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.

Prezident Společenstva kominíků a člen představenstva Hospodářské komory Jaroslav Schön upozorňuje, že směrnice měla především snížit emise. Přesto by se ve skutečnosti mohl stát pravý opak. „Lidé nebudou mít prostředky na výměnu starých topidel za nová, což povede k prodloužení jejich používání a zachování vysokých emisí,“ dodal Schön.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Evropská komise se ještě neprobudila, řekl Vondra. David popsal, co EU přivede k rozpadu

Tagy: