Kanada a Mexiko dostaly měsíční odklad
Americký prezident Donald Trump v obchodní válce s Kanadou a Mexikem sliboval neústupnost. Ačkoli původně hrozil vysokými cly, jeho poslední rozhodnutí ukázalo, že nakonec ustoupil sám. Jak uvádí analýza CNN, Trumpovo jednání nejenže podkopalo důvěru v jeho sliby, ale narušilo i vztahy s klíčovými americkými partnery.
Cla ve výši 25 procent na dovoz ze zemí nejbližších amerických sousedů – Kanady a Mexika – měla vstoupit v platnost v úterý o půlnoci. Trump ale svou obchodní válku na dvou frontách pozastavil s tvrzením, že dosáhl velkých vítězství a významných ústupků. Ve skutečnosti Trump ustoupil z boje, píše CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Soudružka nemusí kuřata z USA jíst, vysmál se Dvořák Konečné. Ta ho nazvala eurohujerem
Trump se částečně může pochlubit – v kampani sliboval posílení severních a jižních hranic Ameriky a požadoval, aby Kanada a Mexiko udělaly více pro omezení přílivu nelegálních migrantů a fentanylu. Mexická prezidentka tak po jednání s Trumpem oznámila, že na hranici vyšle 10 tisíc vojáků. Kanadský premiér Justin Trudeau zase souhlasil se jmenováním „fentanylového cara“, odpovědného za boj proti drogám, zřízením společné americko-kanadské pohraniční jednotky a vynaložením 1,3 miliardy dolarů na vrtulníky a techniku k zabezpečení 49. rovnoběžky.
Co ale Trump tímto „vítězstvím“ skutečně získal? Pohled na bizarní roztržku s americkými sousedy naznačuje jednodušší pravdu – Trump se stáhl.
Ještě minulý týden totiž sliboval, že Kanada ani Mexiko nemohou udělat nic proti clům, která hodlá zavést. V pondělí, kdy trhy klesaly, však vyšly najevo potenciální důsledky severoamerické obchodní války. Ukázalo se, že cla by zřejmě zvýšila ceny potravin. Objevily se také nové výstrahy, že by se mohl zastavit automobilový průmysl a cena nového vozidla by mohla vzrůst až o 3 000 dolarů (zhruba 75 tisíc korun).
Kanada a Mexiko navíc ve skutečnosti tolik neustoupily. Pro Kanaďany byly náklady na novou strategii na hranicích mnohem nižší než případné dopady obchodní války. Program na posílení hranic v hodnotě 1,3 miliardy dolarů navíc nabídli již v prosinci. A Mexiko přesunulo na hranici vojáky již několikrát. Například v dubnu 2021 jich tam poslalo 10 tisíc na žádost prezidenta Joea Bidena, který nemusel jižnímu sousedovi vyhrožovat uvržením do recese, aby ho přiměl k činu.
Podle CNN celní roztržka opět potvrdila, že zahraniční politika nejmocnější země světa je výrazem Trumpovy nestálé povahy. Podkopáním obchodní dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou, o níž ve svém prvním funkčním období tvrdil, že je jednou z nejlepších na světě, navíc podkopal důvěru v americké slovo a vyvolal pochybnosti o své schopnosti uzavírat budoucí dohody.
Tím, že prezident na poslední chvíli ustoupil, vyslal také jasný vzkaz Pekingu – který čelí novému desetiprocentnímu clu na vývoz do USA – že by mohl souhlasit s potenciální dohodou, která bude vypadat jako průlomová, ale ve skutečnosti jí bude chybět hloubka.
Uražená Kanada
Trump tvrdí, že Kanada selhala v boji proti nelegální migraci a fentanylu. Statistiky ukazují, že z téměř 10 tisíc kilogramů fentanylu zabaveného americkými pohraničníky v roce 2024 bylo na kanadské hranici zadrženo jen necelých 20 kilogramů. A z přibližně 1,6 milionu migrantů zadržených americkými pohraničníky na nelegálních přechodech bylo přibližně jen 24 tisíc, tedy asi 1,5 %, na severní hranici.
Trump si také stěžoval, že americké banky nemohou v Kanadě působit, a dodal, že USA nepotřebují žádné dřevo, ropu ani výrobky svého severního souseda. To vyvolávalo dojem, že chce konflikt za každou cenu. Bývalý americký ministr financí Larry Summers v rozhovoru pro CNN označil za absurdní tvrzení Bílého domu, že Kanada podněcuje obchodní válku s USA.
„Kanada je náš přítel. Není zdrojem nelegálních přistěhovalců ani nelegálních drog,“ řekl Summers, který sloužil bývalému demokratickému prezidentovi Billu Clintonovi. „Kanada je důležitým trhem pro americké výrobky a klíčovým koproducentem amerických automobilových společností, které umožňují Severní Americe konkurovat Asii a Evropě,“ dodal.
Trumpova vytrvalá tvrzení o připojení Kanady se sice ze začátku zdála směšná, nyní ale budí obavy a vzhledem k jeho zájmu o Grónsko a Panamský průplav začíná vypadat jako součást imperialistické strategie ve stylu 19. století.
Trumpovi se tak podařilo sjednotit Kanaďany v době hluboké politické polarizace, kdy se blíží parlamentní volby. Mark Carney, bývalý guvernér kanadské a anglické banky a kandidát na post předsedy Liberální strany, a tedy i premiéra, v pořadu Quest Means Business na CNN řekl, že Kanada je vzhledem ke svému dlouholetému přátelství s USA „uražená“. „Jsme hrdý, nezávislý národ. Při mnoha příležitostech jsme byli uraženi vysokými členy administrativy, ale nehodláme tyto urážky opětovat,“ sdělil.
Zděšeni jsou i někteří Američané v příhraničních státech s hlubokými vazbami na Kanadu. „Dlouhodobé poškození našich vztahů s Kanadou je opravdu, ale opravdu vážné. Pocity Kanaďanů, našeho nejlepšího přítele a spojence, byly zničeny,“ řekl bývalý guvernér Michiganu, demokrat James Blanchard. „Bude trvat mnoho měsíců, možná let, než napravíme škody na našem partnerství s naším důvěryhodným spojencem, Kanadou,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trumpova cla Čechy zasáhnou více než jiné. Každý „zaplatí“ přes 20 tisíc ročně, míní ekonomové